Článek
„Zpočátku byl samec slona indického, který se u nás narodil v roce 2017, ke kontejneru nedůvěřivý. Jen zvenku natahoval dovnitř chobot, aby dosáhl na uvnitř připravené pamlsky. Postupně se ale začal osmělovat, na kontejner ve výběhu si zvykl, a nakonec do něj i vstoupil,“ líčila mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková. Dodala, že stále je ale mladý slon ostražitý a bázlivý.
Sloní samec už dorostl do věku, kdy by i v přírodě opustil rodné stádo a našel si jinou skupinu sloních samců. Proto jej v následujících měsících čeká příprava na převoz do jiné zoo. Aby zvířata převoz zvládla co nejvíce v pohodě a bez zbytečného stresu, tak je na to chovatelé trénují.
Jde o náročný výcvik
Tréninkový kontejner je speciálně upravený lodní kontejner, který byl uzpůsoben tréninku slonů chovaných v tzv. chráněném kontaktu. „To znamená, že chovatel nikdy nevstupuje do prostoru se slonem, ale je od něj oddělen bezpečnostní bariérou. Trénink je tak založen čistě na motivaci zvířete,“ upozornila mluvčí s tím, že samotný výcvik je náročný.
„Sloni jsou totiž bázlivá a konzervativní zvířata, proto může trvat i několik měsíců, než se pozitivní motivací podaří přimět jedince, aby vlezl do neznámých a stísněných prostor,“ vysvětlila.
Kontejner je umístěn ve výběhu 26letého chovného samce, který je po dobu tréninku uvnitř pavilonu. Mladý samec tak přechází z výběhu, kde pobývá jeho matka a další samice. Ty v tu dobu také dostávají krmení, aby samce při tréninku nerušily. Trénink neprobíhá ve stejné časy, ale většinou v době, kdy je zoo otevřená, takže návštěvníci mají možnost jej pozorovat.