Článek
Zhruba 10 kilogramů vážící hroudu z nažloutlé hmoty objevil Tala-upara loni v červnu. Přinesl si ji na zahradu a brzy na ni zapomněl. Teprve jeden z jeho přátel mu nedávno vysvětlil, že by se mohlo jednat o výměšek vorvaně, který je obrovsky ceněn v parfumerii.
Ambra, jak se látka nazývá, vzniká v trávicím traktu vorvaně. Podle jedné z hypotéz napomáhá vorvaňům trávit těla krakatic. Podle jiné vedou k produkci ambry právě ostré zobáky krakatic, které poškozují orgány velryby.
Čerstvá ambra nepříjemně páchne, postupně však zápach slábne a mění se v příjemné zemité aroma. Hmota byla hojně využívána při výrobě parfémů, a i když dnes byla z velké míry nahrazena syntetickými materiály, stále se najdou výrobci, kteří ji používají. A právě ti jsou ochotni za vzácný materiál štědře platit.
V to doufá i thajský barman. Na internetu si našel odhadovanou cenu a odhaduje, že by svůj úlovek mohl prodat za 500 tisíc dolarů (zhruba 11 milionů korun). Zbývá jen potvrdit pravost velrybího výměšku. Pak Tala-upara hodlá zavřít svůj podnik a užívat si odměny za poklad, který mu moře vyplavilo.