Článek
Szabolcs Fekete pracoval pro Citibank sedm let jako analytik v oblasti finanční kriminality a na začátku loňského července vyjel na pracovní cestu do Amsterdamu. Po návratu předložil účty k proplacení, ale účetnímu oddělení se nezdálo, že některé položky jsou na nich dvakrát.
Konkrétně šlo o dva sendviče, dvě kávy a dvě porce těstovin. Pan Fekete to v e-mailové komunikaci vysvětloval například tím, že ráno vynechal snídani, a tak si později dal sendvič a kávu a totéž si odnesl i s sebou do kanceláře. Navíc argumentoval, že se přece pohodlně vchází do denních diet ve výši 100 eur (přibližně 2500 korun) a podivil se nad tím, že musí své stravovací návyky popisovat takto detailně.
Nejde o peníze
Banka však později uvedla, že jí nešlo o samotnou částku, ale že zde bylo podezření na porušení zásad ohledně firemních výdajů. Analytik totiž přiznal, že s ním na služební cestě pobývala přítelkyně, ale odmítal, že by jí z firemních peněz cokoliv kupoval.
Z informací serveru BBC není jasné, co jej přimělo změnit „výpověď“, ale nakonec firmě přiznal i to, že se s partnerkou o jídlo dělil. Výsledkem toho byla výpověď, kterou Szabolcs Fekete považoval za neoprávněnou, a tak dal věc k soudu.
Ten však dal za pravdu zaměstnavateli a znovu zdůraznil, že nejde o „zpronevěřenou“ částku, ale o neúplné a nepravdivé informace, které žalobce zaměstnavateli poskytl.
„I kdyby byla žádost o proplacení podána na základě nedorozumění, bylo povinností žalobce se k tomu při první příležitosti přiznat a zjednat nápravu. Rozumím tomu, že žalovaná strana vyžaduje od svých zaměstnanců poctivé jednání,“ zdůvodnila svůj verdikt soudkyně Caroline Illingová.