Článek
Osmapadesátiletý řidič autobusu, jehož jméno média neuvádějí, jezdil pro dopravní podnik v japonském městě Kjóto celých 29 let. Za to měl ve svém osobním „penzijním fondu“ připsáno již více než 12 milionů jenů (zhruba 1,9 milionu korun), ale nakonec nedostane vůbec nic. Může za to jeho hamižnost.
V roce 2022 totiž od pěti cestujících převzal jízdné ve výši 1150 jenů, nicméně tisícijenovou bankovku (při dnešním kurzu 157 korun) tehdy neuložil do pokladny, ale do vlastní kapsy. Jeho čin ovšem zachytila kamera a případem se začal zabývat jeho zaměstnavatel, uvedl web The Mainichi. Navzdory záběrům však řidič svou vinu popíral.
Kjótský dopravní podnik zakročil velmi nekompromisně a mimo jiné mu upřel nárok na milionové výsluhy za dlouhé roky práce. To si ale muž nechtěl nechat líbit, a tak spor skončil u soudu. Ten mu v jedné fázi sporu dal za pravdu, když trest zaměstnavatele označil za nepřiměřený, ale s tím zase nebylo spokojeno vedení dopravního podniku.
Případ tak nakonec dospěl až k Nejvyššímu soudu, jenž v polovině dubna potvrdil, že řidič na odměnu skutečně nemá nárok. Ve svém rozhodnutí zohlednil i skutečnost, že s mužem byly v zaměstnání problémy opakovaně, například když v prázdném autobuse bez cestujících kouřil elektronickou cigaretu.
„Každý řidič pracuje sám a nakládá s veřejnými penězi. Ke skutečnosti, že došlo ke zpronevěře, jsme proto přistoupili velmi vážně,“ řekl agentuře AFP Shiniči Hirai z kjótského dopravního odboru a zároveň vyjádřil spokojenost s definitivním verdiktem. Pokud by k němu nedošlo, mohlo by to podle něj výrazně ovlivnit důvěru veřejnosti v městský dopravní podnik.