Článek
„Když uvidíte tolik hadů v jednom klubíčku, trochu vás z toho zamrazí,“ řekl podle agentury AP majitel zahrady Stein.
Ten si v polovině týdne všiml, že mu cca šest jedovatých hadů vklouzlo do mulče na jeho zahradě, proto kontaktoval specialistu na jejich odchyt. Ten pak ze zeminy vytáhl 102 březích a nově narozených hadů, přičemž jen pět z nich byli dospělí plazi.
Pakobry červenobřiché, které jsou vejcoživorodé, obvykle rodí čtyři až 35 mláďat. Někteří z chycených plazů proto mohou být potomky dospělých jedinců, kteří hnízdo již opustili, uvedl odborník na australské hady Scorr Eiper.
Jedovatý had číhal v Austrálii v dětské postýlce mezi plyšáky
Experti neví, jak se mohlo na pozemku o rozloze 1,4 hektaru narodit tolik plazů v tak krátké době. Podle Eipera se březí pakobry shromažďují na jednom místě, aby se chránily před predátory nebo když jsou připraveny rodit. Dalším důvodem může být i mimořádně horké počasí, dodal Eiper.
„Lidé mají samozřejmě obavy z takového množství pakober a z toho, kam se mohou dostat. Hadi ale budou dostatečně daleko, aby se vyhnuli lidem. Sto hadů se vydá do buše uprostřed ničeho,“ řekl Cory Kerewaro, majitel firmy, která plazy odchytila.
Pakobry by se mohly do mulče vrátit ve stejnou dobu i příští rok. „Během několika příštích dnů ta velká hromada zeminy zmizí,“ rozhodl se podobné situace propříště vyhnout majitel zahrady Stein.
Pakobry červenobřiché jsou jedním z nejběžnějších jedovatých druhů hadů v Austrálii. Jedná se o plaché zvíře, jehož kousnutí může způsobit otok, nevolnost nebo průjem. Žádný člověk však na následky kousnutí nezemřel, uvedla BBC.