Hlavní obsah

Ať nám říkají Spálené zadky, rozhodli v referendu obyvatelé francouzské obce

Obyvatelé francouzské vesnice Olley na severovýchodě země se usnesli, že si nechají oficiálně říkat „Spálené zadky“. Ačkoli to zní hanlivě, vybrali si z osmi nabízených možností právě toto označení, které pro ně v běžné mluvě používají jako tradiční přezdívku lidé ze sousedních obcí.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Rozhodnutí padlo ve dvoutýdenním referendu, které skončilo o víkendu a o jehož výsledku informoval starosta vesnice David Buono. Leckoho mohla volba překvapit tím spíš, že francouzský výraz „cul brûlé“, tedy „spálený zadek“, skýtá i možnost expresivnějšího překladu.

Lidem v Olley bylo prý líto, že pro sebe nemají oficiální pojmenování jako obyvatelé jiných měst a obcí ve Francii. Například Pařížanům se říká Parisien, lidé v Remeši (francouzsky Reims) používají Rémois, zatímco kdo pochází z Bordeaux je Bordelais a ti, co bydlí v Besançonu, jsou Bisontins.

Starosta Olley zřejmě potřeboval pro své spoluobčany označení, které by mohl používat v oficiálních dokumentech. Sedm nabídek v nějaké formě vycházelo z názvu vesnice, například Olleysien či Ollois, ale lidé udělali takříkajíc z nouze ctnost a vybrali si jedinou možnost, která z názvu vesnice nevychází – spálené zadky.

Ze 130 registrovaných voličů, mezi nimiž v tomto případě mohly být i děti starší deseti let, přišlo hlasovat 89 a pro vítězný návrh se jich vyslovilo 42. „Ať žijí spálené zadky!,“ prohlásil podle televizní stanice France 3 starosta, když oznamoval výsledek nevšedního plebiscitu.

„Jsem nadšená z našeho jména. Je to náš příběh a jsme hrdí, že jsme spálené zadky,“ řekla s úsměvem paní Séverine. „Moc se toho nezmění, ale je to sympatické a vtipné,“ přidala se patnáctiletá Sacha.

Přezdívka „spálené zadky“ je stará několik století, ale nikdo podle televize BFMTV přesně neví, jak vznikla. Mohla by prý pocházet z doby třicetileté války (1618 až 1648), kdy Švédové pustošili místní krajinu tím, že vše zapalovali.

Jiné možné vysvětlení je, že v Olley se ve středověku vyráběl ne příliš kvalitní olej pro lampy, který při hoření vytvářel na dně nádržek, tedy jejich „zadku“, černou spáleninu.

Lichtenštejnci v referendu zařízli svůj veřejnoprávní rozhlas

Evropa
Související témata:

Výběr článků

Načítám