Článek
Sedna je největší objekt obíhající kolem Slunce, který byl odhalen od objevu Pluta v roce 1930. Jeho zaznamenání nepochybně znovu rozvíří debaty o definici pojmu planeta, které se objevují právě v souvislosti s Plutem.
Rozpor mezi vědci způsobuje především malá velikost Pluta, jehož průměr je 2300 kilometrů. Astronomové, kteří Pluto za planetu považují, by zřejmě měli uznat za planetu i Sednu. Její průměr totiž podle prvních pozorování dosahuje zhruba 2000 kilometrů.
Možná má i vlastní měsíc
Předběžné výpočty stanovily, že se kandidát na nejvzdálenější planetu sluneční soustavy nachází asi deset miliard kilometrů od Země v takzvaném Kuiperově pásu, který je složen z miliard kusů ledu a skal obíhajících kolem Slunce za Neptunem a uvnitř něhož leží i Pluto.
Planetoid se pohybuje po eliptické orbitě a možná má i vlastní miniaturní měsíc. Teplota na Sedně podle odhadů nestoupá nad minus 200 stupňů Celsia, čímž by objekt měl být nejchladnějším zaznamenaným tělesem sluneční soustavy.
Nové těleso bylo poprvé spatřeno loni v listopadu v observatoři Palomar v San Diegu 122centimetrovým teleskopem Samuela Oschina. Objev nyní potvrdil Kalifornský technologický institut s pomocí Spitzerova teleskopu, který byl nově zprovozněn v srpnu. O ověření rozměrů tělesa byli dle zvyklostí požádáni vědci z observatoře Tenagra v Arizoně. Ti by měli také upřesnit umístění Sedny, aby bylo možné definovat její oběžnou dráhu.