Článek
Podle vědců z Pensylvánské univerzity, kteří o objevu z konce loňského roku informovali minulý týden, může tento nález více přiblížit život lidí v dávné Mezopotámii. Informovala o tom televize CNN.
Pozůstatky taverny z doby asi 2700 let před naším letopočtem objevili archeologové z Pensylvánské univerzity společně s kolegy z univerzity v italské Pise. Ti už několik let zkoumají oblast na jihu Iráku, kde býval jeden z nejstarších městských států Blízkého východu – sumerský Lagaš.
Archaeologists Find 5,000-Year-Old ‘Pub’ With a ‘Ancient Fridge’ in the Ancient Town of Lagash in Iraq Researchers...
Posted by Mysterious History on Monday, February 6, 2023
Sumerská hospoda byla podle archeologů vybavena lavicemi, měla vnitřní část i něco jako předzahrádku. Uvnitř byla také jakási dobová trouba a jednoduché chladicí zařízení, které tvořily dvě hliněné nádoby v sobě. Do té vnitřní se dávalo jídlo, do vnější pak mokrý písek, který udržoval potraviny v chladu.
Objev 5000 let staré hospody v Lagaši je podle archeologů důkazem, že v sumerské společnosti existovala i střední třída. „Měli místo, kde se scházeli a kde si mohli dát něco k jídlu a pití. To nám podává mnohem barvitější obrázek o tehdejší společnosti v tomto městě,“ řekl archeolog Reed Goodman.