Článek
V lednu 1995 a v únoru 2002 nastaly v tomto ledovci, situovaném podél Antarktického poloostrova, dva velké průlomy v severní části, která se rozpadla na menší ledovce. Jeden z těchto ledovců má plochu 3250 kilometrů čtverečních, což je více než Lucembursko.
Takové lámání ledovců nebylo zaznamenáno nikdy za nynější dobu meziledovou, tedy za posledních deset tisíc let, konstatuje tým profesora Eugena Domacka z Hamilton College ve městě Clintonu (stát New York). Vědci analyzovali vrty v sedimentech v sousedství starého ledovce Larsen-B. Zjistili, že ledovec byl dlouho nedotčen, než začal v této meziledové době pomalu ubývat na tloušťce.
Pak se v posledních letech odlomily obrovské části, což je podle vědců důsledek oteplování planety, které se více projevuje na Antarktickém poloostrově a ve Weddellově moři než jinde v samotné Antarktidě a v ostatních částech světa.
Ledovec Larsen-B tak plošně ztratil v posledních letech 12 500 kilometrů čtverečních, konstatují autoři studie. Již v roce 2003 tým vědců vedených Andrewem Shepherdem z univerzity v Cambridgi oznámil, že v letech 1992 až 2001 se tloušťka zbývající části ledovce zmenšovala asi o třicet centimetrů ročně.