Článek
Pachatel zaslal svou kořist obci už loni v listopadu, tento týden ale státní zastupitelství oznámilo, že četníkům se podařilo zloděje identifikovat. Jde o 49letého muže, jenž se k činu přiznal. Aby však zůstal neodhalen, napsal do kolonky smyšleného odesílatele „Monsieur Gallinacé“.
Hérault: une commune retrouve son coq doré, volé il y a 24 ans, juste avant Noëlhttps://t.co/q7ihrspLbA pic.twitter.com/0xWsPl2CE3
— BFMTV (@BFMTV) December 22, 2023
Projevil nicméně jistý smysl pro humor, když do balíku přiložil dopis. „Po dlouhé cestě jsem zpět v zemi, kde jsem se narodil. Milí obyvatelé obce Bessan, stýskalo se mi po vás. Nechť má píseň opět rezonuje,“ stálo v textu psaní podle televizní stanice France 3.
Poštovné přitom zaplatil svou kreditní kartou, takže vypátrání pachatele bylo snadné. Státní zástupce ale jeho jméno neuvedl. Pouze konstatoval, že čin je už promlčený, a stíhání zastavil. V opačném případě by pachateli hrozilo až šestileté vězení.
Radnice chystá oslavu
Zloděj kohouta ukradl z kříže kostela 1. dubna 1999 „jen tak z legrace“ poté, co se zúčastnil bujarého večírku. Po vystřízlivění nenašel odvahu jej vrátit a uklidil kořist do sklepa. Tam kohout zůstal téměř zapomenut, než na něj pachatel nedávno znova narazil.
Adresátem balíku byl místní historik a spisovatel Michel Sabatéry. Ne náhodou, protože na kohouta nikdy nezapomněl a opakovaně zveřejňoval jeho fotografii v novinách i na sociálních sítích. Učinil jej tak známým, že jeho vlastnictví představovalo pro zloděje i případného kupce riziko.
Le voleur du coq doré de Bessan identifié après avoir utilisé sa carte bancaire à un bureau de Poste
— France Bleu Hérault (@bleuherault) January 2, 2024
➡️ https://t.co/gPd7sOBqEV pic.twitter.com/OlC1asfXgw
„Trápil jsem se. Nikdy jsem nepřestal psát články. Nikdy jsem se nevzdal naděje, že ho najdu. Doufal jsem, že se zloděj nebo současný majitel budou cítit provinile. A byl jsem si jistý, že by jej někdo poznal, kdyby se někde objevil,“ potvrdil historik.
Když balík s kohoutem obdržel, okamžitě informoval vedení obce, které věc předalo státnímu zastupitelství. V nejbližší době se kohout vrátí na své původní místo. Bez ohledu na to, že jeho místo už dávno zaujal náhradník.
Radnice v každém případě uspořádá 13. ledna podle serveru Le Dauphiné menší oslavu, protože - jak uvedla - takové předměty prostě patří ke kulturnímu dědictví obce. „Tentokrát kohouta pořádně připevníme, aby nám zase neodletěl,“ poznamenal starosta Stéphane Pépin-Bonet.