Hlavní obsah

Angličtí fanoušci šokovali v Kataru tím, že šli na stadion za křižáky

Velký rozruch vyvolala na mistrovství světa ve fotbale v Kataru dvojice britských fanoušků, kteří dorazili do arabské země v kostýmech křižáků. Na sociálních sítích koluje video, kde si je vzrušený dav natáčí, následně pak křižáci debatují s policií před vstupem na stadion.

Foto: Profimedia.cz

Jeden z anglických fanoušků v křižáckém kostýmu na zápase Anglie - Írán

Článek

Video na sociálních sítích vyvolalo snad ještě větší rozruch než přímo na místě, kde si křižáky natáčely desítky zvědavců. Uživatelé sociálních sítích se dohadují, jestli je opravdu chytrý nápad přijet do muslimské země v kostýmu křižáka.

Jeden z křižáckých fanoušků si pak po zápase Anglie s Íránem, který Tři lvi vyhráli 6:2, postěžoval, že Katar nechápe, že podstata fotbalu jsou právě fanoušci. Tím na sociálních sítích vzbudil další kritiku.

I když twitterové účty uvádějí, že tito fanoušci byli zadrženi, neexistují důkazy ani o jejich zadržení, ani o tom, že by byli zadrženi kvůli svému kostýmu.

Nutno ale dodat, že nejmenovaný fanoušek v křižáckém obleku si nestěžoval na zacházení, nýbrž na přemrštěné ceny.

Uvedl, že přespávají ve fanouškovské vesničce, kde za noc platí 250 liber (zhruba 7000 korun). Nedodal ve které, většina vesniček je ale vybavena stany, kontejnery nebo karavany.

„Problém s místy jako Katar je, že nechápou podstatu hry. My jsme ti, co tu hru dělá hrou. Nejsou to korporáty, ty pomáhají na pozadí finančně. Jsme to my, fanoušci, kdo dělá fotbal fotbalem. My jsme fotbal,“ uvedl křižák.

Na fanoušky v kostýmu křižáků si postěžoval i Aamer Anwar, advokát známý českým fanouškům jako obhájce finského záložníka tmavé pleti Glena Kamary v kauze s českým obráncem Ondřejem Kúdelou a jeho údajnou rasistickou poznámkou.

Na videu je rovněž zachycena diskuse dvou křižáků s policisty před vstupem na stadion. Na sociálních sítích koluje informace, že byli zadrženi nebo nevpuštěni na zápas, neexistují pro to ale žádné důkazy.

Brazilský novinář se v Kataru dostal do sporu s policií. Jeho vlajku si spletli s duhovou

Svět

Fotky z utkání ukazují, že jiní fanoušci v křižáckých kostýmech se na stadion normálně dostali. Ostatně řada anglických fanoušků jezdí takto ustrojena na všechna zahraniční utkání anglické reprezentace.

Je pravda, že fanoušci (i novináři) jsou před vstupem na stadion důsledně kontrolováni. V bigotní zemi je jakákoliv podpora homosexuality, která je v Kataru trestná, vnímána jako nevhodná.

V zápasu Walesu a USA museli někteří velšští fanoušci sundat klobouky v duhových barvách, americký novinář Grant Wahl si musel dokonce převléct triko.

V případě křižáků to asi tak horké nebude. Ostatně největší kritika probíhala na sociálních sítích, na videích jsou vidět spíše pobavené reakce Katařanů.

Argentinskou reportérku okradli v Kataru při živém vstupu. Zloději pak mohla vybrat trest

Blízký a Střední východ

Výběr článků

Načítám