Článek
Vedení základní školy Newquay Junior Academy ve městě Newquay v hrabství Cornwall obeslalo rodiče svých žáků dopisem, v němž navrhuje zrušení sukní jako součásti školních uniforem. Toto nařízení by mělo vstoupit v platnost letos v září a škola nyní čeká, jak se k tomuto návrhu postaví rodiče. Ti se zatím moc nadšeně netváří.
Newquay Junior Academy, kterou navštěvují děti ve věku od sedmi do jedenácti let, by se tak stala první základní školou ve Velké Británii, kde by dívkám bylo zapovězeno nosit sukně. „Důvodem je to, že jsme znepokojeni způsobem, jakým některé dívky sukně nosí, což vnímáme také v připomínkách vás, rodičů, ale také návštěvníků,“ píše v dopise výkonný ředitel školy Craig Hayes.
Za těmito slovy se ovšem skrývá zcela jednoduchý problém – podle vedení školy některá děvčata nosí sukně příliš krátké, respektive příliš vysoko vytažené nebo podobným způsobem upravené. Škola proto navrhuje, že by i dívky do školy chodily ve schválených „uniformních“ kalhotách či šortkách.
Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
Podle Craiga Hayese tak vznikne genderově neutrálnější uniforma, která nebude dávat prostor pro různé výstřelky, ale ani pro šikanu. „Chceme, aby naši žáci vyjadřovali svou individualitu prostřednictvím svého přesvědčení, vášně, talentu a myšlení, a ne pomocí oblečení a image,“ vysvětlil.
A dodal, že uniforma ve škole vytváří inkluzivní atmosféru, protože žáky nerozlišuje podle původu ani jiných kritérií. Uniforma prostá jakýchkoliv úprav je tak podle něj tou nejlepší možností, jak ve školách zajistit rovnost. „Uniforma oslabuje status, který vytvářejí drahé boty, značky nebo krátké sukně,“ doplnil Craig Hayes. Podle všeho však již nezmínil, jak chce škola dívkám zabránit v úpravách kalhot či šortek. Případně, proč jsou podle něj šortky lepší než sukně.
Není to poprvé
Server Daily Mail pak v souvislosti s tímto návrhem připomíná, že to není poprvé, co se některé školy snažily prosadit zákaz sukní. Konkrétně jmenuje Launceston College rovněž v Cornwallu a také Tiverton High School v hrabství Devon. V obou případech však šlo o střední školy, nikoliv základní.
Přinejmenším první z nich však nakonec od tohoto nápadu ustoupila, když se na ni snesly bouřlivé reakce rodičů. Jejich stanovisko by se dalo shrnout do přesvědčení, že škola trestá studentky za jejich ženskost, a navíc se tím naznačuje, že ženy nemohou být stejně úspěšné jako muži.
Podobný scénář se zatím rýsuje i z prvních ohlasů rodičů žáků ze základky v Newquay. „Je směšné, že by dívky přišly o možnost volby mezi sukní a kalhotami a musely by nosit oblečení, v němž by se necítily dobře,“ nechala se slyšet jedna z maminek.
Někteří rodiče pak vidí vinu jednoznačně na straně školy. Tvrdí, že je to pouze neschopnost učitelů, kteří nezvládají ve škole udržet disciplínu a „umravnit“ děvčata tak, aby sukně nosila správným způsobem. Jde podle nich o nespravedlnost a plošný zákaz sukní považují za šílený.
Zatím se tedy dá předpokládat, že rodiče na návrh školy nepřistoupí, ale definitivně jasno bude až po prázdninách na konci května, tedy někdy v první polovině června.