Článek
DeLuca, který byl nejdéle sloužícím zákonodárcem v Pensylvánii, zemřel 9. října na rakovinu. Nemoc v minulosti dvakrát překonal. V době jeho úmrtí už ale bylo příliš pozdě na změnu volebního lístku nebo navržení jiného kandidáta.
Jeho protikandidátka ze strany Zelených Queonia Livingstonová získala jen 14 procent hlasů. DeLucovo vítězství s 85 procenty hlasů tak vyvolalo mimořádné volby, které se budou konat později.
In #Pennsylvania, Democratic Congressman Anthony DeLuca retained his seat in the House of Representatives, despite the fact that he died a month ago.
— NEXTA (@nexta_tv) November 10, 2022
A similar situation occurred in #Tennessee. In one county, 93-year-old Barbara Cooper, who died on October 25, won the election. pic.twitter.com/8DDBGQHCW8
„Ačkoli jsme neuvěřitelně zarmouceni ztrátou zastupitele Tonyho DeLucy, jsme hrdí na to, že mu voliči i nadále projevují důvěru a vyjadřují oddanost demokratickým hodnotám tím, že ho znovu posmrtně zvolili,“ uvedl demokratický volební výbor pensylvánské Sněmovny reprezentantů ve svém tweetu.
Na vině je nízká informovanost lidí
Není to poprvé, co kandidát posmrtně vyhrál volby. V roce 2018 získal majitel nevěstince Dennis Hof křeslo v nevadském státním zákonodárném sboru za republikány, přestože tři týdny předtím zemřel. Na rozdíl od Pensylvánie však jeho vítězství nevyvolalo mimořádné volby. Úřady za něj musely jmenovat zástupce ze strany, za kterou Hof kandidoval.
Podle některých voličů je důvodem, proč jsou kandidáti voleni i posmrtně, nízká informovanost lidí o aktuálních událostech, například o tom, zda je kandidát naživu, nebo ne. Podle jiných se situace opakuje, protože lidé jednoduše volí jméno, které je jim nejznámější.