Článek
Šéfem muzea je George Frandsen, jehož zkamenělé exkrementy dlouho fascinují. První kousek do sbírky si Američan pořídil už v osmnácti. Tou dobou se především zajímal o dinosaury a fosilie, zkamenělý prehistorický výkal pro něj byl novinkou.
„Přišlo mi to zábavné. A nechutné. Brzy jsem si však uvědomil, že nám zkamenělé exkrementy mohou říct mnoho o naší dávné historii,“ uvedl pro agenturu AP Frandsen, podle nějž jsou výkaly, jimž se odborně říká koprolity, vzácným zdrojem informací.
Koprolity nejsou úplně běžné, ale na některých vykopávkách může jít o nejvíce zastoupené zkameněliny. Tvrdí to šéf muzea přírodní historie a vědy v Novém Mexiku Anthony Fiorillo.
Největší zkamenělý výkal
Arizonské muzeum ve městě Williams navštívila také milovnice fosilií Brandee Reynoldsová s manželem. „Většinou nacházím zuby, ale koprolit jsem ještě nenašla,“ uvedla fascinovaně turistka.
Zlatým hřebem muzejní expozice je i největší koprolit vyprodukovaný masožravým zvířetem. Je asi 61 centimetrů dlouhý a 15 centimetrů široký a Frandsen za něj obdržel i zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Domnívá se, že zkamenělý exkrement je dílem Tyrannosaura rexe, jednoho z největších predátorů své doby.
Majitel muzea případné návštěvníky uklidňuje, že nemusejí mít strach z nepříjemného zápachu. Ten během milionů let už dávno zmizel.