Hlavní obsah

Americká univerzita zkoumá, zda se bělošky a černošky mohou přátelit

3:00
3:00

Poslechněte si tento článek

New Haven

Yaleova univerzita, jež sídlí v New Havenu v americkém státě Connecticut, vypsala na aktuální semestr předmět, který zkoumá, zda je možné, aby mezi běloškami a černoškami vzniklo rovnocenné přátelství. Jde o další příspěvek amerických univerzit k boji proti rasismu a „antirasistický“ je i systém hodnocení.

Foto: Stock Budget, Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Může být přátelství mezi černoškami a běloškami rovnocenné? Může být založeno na citech, důvěře či lásce? A jsou takové vztahy vůbec možné? Tyto a další otázky vznáší anotace nového předmětu na Yaleově univerzitě, jenž má analyzovat všechny aspekty přátelství mezi bílými a černými ženami.

Celý název studijního kurzu v překladu zní „Není čas na slzy: přátelství mezi černými a bílými ženami“ a přednáší jej profesorka Tasha Hawthorneová. Ta se podle stránek univerzity ve své vědecké práci zaměřuje na „průnik žánrů, genderu, sexuality, rasy a politiky v černošské beletrii“ a ještě jako postgraduální studentka na Cornellově univerzitě vedla předměty nazvané „Rasa, moc a privilegia“ či „Sociologie zkušeností Afroameričanů“.

Navzdory tomu, že název předmětu operuje s přátelstvím, zdá se, že přinejmenším stejně důležitým tématem tohoto předmětu bude rasismus. Server Fox News totiž mimo jiné uvádí, že součástí kurzu bude i několik přednášek o tom, jak a proč se ženské jméno Karen stalo symbolem rasismu.

Aktivisté ve Walesu v boji proti rasismu navrhují zóny se zákazem psů

Koktejl

V hovorové angličtině se toto jméno totiž používá jako označení pro bílé Američanky z vyšší střední společenské třídy, které na ostatní vznášejí nejrůznější nároky či požadavky a dávají najevo své společenské postavení. Převedeno do běžné řeči je Karen zkrátka nakvašená, protivná a otravná žena z lepších vrstev, která je přesvědčená, že má vždycky pravdu.

Dá se očekávat, že mezi studenty bude o tento předmět slušný zájem. Do boje s rasismem se totiž univerzita vydala i tím, že zde zavedla značně benevolentní hodnocení. Po splnění základních podmínek totiž mají posluchači zajištěno hodnocení B+, což je takříkajíc lepší dvojka, a to bez ohledu na to, jaké známky budou získávat v průběhu semestru.

Univerzita to zdůvodňuje tím, že tento systém představuje „aktivně antirasistický přístup k hodnocení“, jenž pomáhá ke spravedlnosti a rovnosti ve vzdělávání, uvedl web The College Fix. Tradiční systém známkování je totiž podle vyjádření Yaleovy univerzity založen na „předsudcích spojených s tím, že student je bílý anglosaský protestant, mluví a píše standardní angličtinou, vyrostl v anglicky mluvící komunitě a má rodiče s vysokoškolským vzděláním“.

Prestižní americká univerzita otevírá předmět o zpěvačce Beyoncé. Bude o černošském hnutí a feminismu

Koktejl

Výběr článků

Načítám