Článek
Joseph Dituri podle britské BBC uvedl, že překonáním rekordu jeho pobyt pod vodou nekončí, protože v podvodní kapsli nazvané Jules’ Undersea Lodge chce zůstat přinejmenším 100 dnů.
„Přivedla mě sem touha po objevování a zvědavost,“ nechal se slyšet Dituri. „Mým cílem bylo od prvního dne inspirovat budoucí generace, dělat rozhovory s vědci, kteří studují život pod mořskou hladinou, a zjišťovat, jak lidské tělo funguje v extrémních podmínkách,“ dodal.
Malá podvodní kapsle, kterou tvoří jedna místnost, dostala název po Julesi Verneovi, který proslul svým románem Dvacet tisíc mil pod mořem. Dituri pracuje na projektu pro University of South Florida a sleduje, jak lidské tělo reaguje na vystavení extrémnímu tlaku. Vědci sledují zdraví 55letého výzkumníka a rovněž i psychologické dopady tak dlouhé izolace.
Předchozí světový rekord v době strávené pod vodou za daných podmínek byl 73 dnů. Vytvořili ho dva profesoři v roce 2014 ve stejné ocelové buňce na stejném místě. Na rozdíl od ponorky kapsle nepoužívá technologii, která vyrovnává zvýšený tlak pod vodou.
Dituriho pobyt pod vodou mu nicméně nezabránil v plnění povinností profesora. I z kapsle tak on-line vyučuje své studenty biomedicínské inženýrství, uvedla univerzita.
Během pobytu pod vodou se snaží co nejvíce zaměstnat, vstává každý den v pět hodin ráno a cvičí. Jí jídla bohatá na bílkoviny, například vejce či lososa, která si může ohřát v mikrovlnné troubě. I když si život pod vodou užívá, jedna věc mu přece jen schází. „Co mi z pobytu nahoře nejvíce chybí? Slunce,“ svěřil se agentuře AP.