Článek
Podle rozsudku si Jesse Kipf musí odpykat 85 procent trestu natvrdo, až poté může požádat o podmínečné propuštění. Po dobu tří let pak ještě bude pod dohledem probačního úřadu.
Podle verdiktu, který padl minulý týden, se odsouzený dopustil počítačového podvodu a krádeže identity s přitěžujícími okolnostmi. Pronikl i do počítačových systémů některých firem a nelegálně nabyté informace prodával na internetu, mj. kupcům z Alžírska, Ruska nebo Ukrajiny.
A Somerset, Kentucky man -- Jesse Kipf -- was sentenced to 81 months in prison for illegally accessing the Hawaii Death Registry System to fake his own death to avoid paying child support. pic.twitter.com/JPblsYAr3x
— Paul Miles (@PaulMiles840) August 20, 2024
„Šlo o výraz cynické a destruktivní snahy, částečně motivované neomluvitelným cílem vyhnout se vyživovací povinnosti na dítě,“ uvedli žalobci podle serveru NBC News. „Tento případ je drsnou připomínkou toho, jak škodlivé mohou být počítače v rukou zločinců a jak kriticky důležitá je kybernetická bezpečnost pro nás všechny,“ dodali.
Fingovanou smrtí se chtěl Kipf vyhnout placení výživného na dítě bývalé manželce, které už takto dlužil více než 116 tisíc dolarů (2,6 mil. Kč).
Kipf svůj plán začal uskutečňovat loni v lednu, když s pomocí uživatelského jména a hesla jednoho lékaře nahlásil do havajského registru obyvatel své úmrtí. To pak ještě potvrdil coby „certifikátor“ s pomocí ukradeného digitálního podpisu dalšího lékaře. Kipf tím byl i v dalších státních databázích považován za zemřelou osobu.
To avoid paying child support, a 39-year-old Kentucky man resorted to hacking Hawaii's death registry system to try and fake his own death.
— PCMag (@PCMag) August 22, 2024
The stunt leaves Jesse Kipf facing over six years in prison for computer fraud and aggravated identity theft.
🔗: https://t.co/Y6LQt6nj0R pic.twitter.com/c6weOIvRxD
Kipfovi původně hrozilo 30leté vězení, ale protože se přiznal a přistoupil na dohodu o vině a trestu, byla konečná sazba podstatně nižší. Vyšší je ale dlužná částka, protože k nezaplacenému výživnému přibylo ještě na 80 tisíc dolarů (1,8 mil. Kč) za náklady spojené se sanací státních počítačových systémů. Vzniklé škody se Kipf zavázal uhradit.