Článek
Velšská vláda se již dříve zavázala dosáhnout do roku 2030 stavu, kdy tamější společnost bude naprosto nerasistická. S ohledem na tento cíl pak zkoumá různé možnosti, jak toho dosáhnout. Nejnovější doporučení, které vláda dostala od ekologické skupiny Climate Cymru BAME (což je sdružení několika set různých menších organizací), je zákaz vstupu psů na některá veřejná prostranství.
Důvody pro tento krok ekologové ve své zprávě nijak více nerozvíjejí, nicméně jde o materiál, jenž má pomoci s vyřešením „rasismu souvisejícího se změnou klimatu, životním prostředím a otázkami venkova“, uvedl britský web The Telegraph. Je však zřejmé, že nejde pouze o nepořádek, který psi na veřejných zelených plochách mohou způsobit.
Jisté vodítko pak poskytla Africká společnost severního Walesu, která stejný návrh vysvětlovala tím, že byl zaznamenán případ, kdy se „jedna černošská Afričanka v přítomnosti psů necítila bezpečně“. Tématem, které v této souvislosti také zaznělo, pak jsou i nedostatečné možnosti dostat se veřejnou dopravou k zeleným plochám za hranicemi měst.
Inkluze i pro ptáky. Američtí ornitologové chtějí přejmenovat druhy s rasistickými odkazy
Ve zprávě velšské vlády, která shrnuje různá podobná doporučení spolu s dotazováním respondentů, se píše, že „někteří účastníci vyjádřili obavy chodit do přírody kvůli své rasové nebo náboženské identitě“. Tito lidé se totiž měli setkat s „nedostatečným porozuměním ze strany širší bílé populace, zejména ve venkovských oblastech“.
Rasistické zahrady
Na bílé Velšany se zaměřila také ekologická skupina Green Soul, která došla k závěru, že lidé, kteří si na zahradách nebo malých záhoncích u domů pěstují různé plodiny, značně přispívají k neinkluzivní situaci ve společnosti.
Podle jejich zjištění totiž v tomto hobby „dominují bílé ženy středního věku“ a tyto zájmové skupiny většinou „vedou běloši/Britové/Velšané“, kteří jsou na jiném místě zprávy označeni také jako „staří běloši“.
Jiná zpráva poskytnutá velšské vládě pak tvrdí, že enviromentální sektor není dostatečně inkluzivní, že enviromentalismus je vlastně záležitostí bílé střední třídy a že tyto skupiny jsou plné lidí z „bílého středostavovského prostředí“. Climate Cymru BAME (zkratka znamená Black, Asian and minority ethnic) pak v této záležitosti doporučuje, aby lidé patřící k etnickým menšinám byli nasměrováni do takových skupin pěstujících plodiny, které jsou „vedeny komunitně“.
Všechny tyto zprávy rozčílily opoziční britské konzervativce, jejichž předseda Andrew R. T. Davies je označil za zastaralé nesmysly. „Labouristé se zasekli ve včerejším myšlení, které se dnes globálně odmítá. Je čas je vyrazit,“ nebral si servítky.
Nicméně labouristická vláda samozřejmě dál hodlá plnit svůj cíl učinit do pár let z Walesu místo s nulovou mírou rasismu. „Zavázali jsme se, že do roku 2030 vytvoříme antirasistický národ. Náš akční plán proti rasismu ve Walesu je postaven na hodnotách antirasismu a vyzývá k nulové toleranci všech rasových nerovností,“ uvádí se ve vládním stanovisku.