Článek
„Leží na nádherném místě, a to na stezce mezi Brnem-Soběšicemi a nedalekými Bílovicemi nad Svitavou. Je to takové klidné zátiší, kde si odpočine a zažene žízeň turista i lesní zvěř,“ řekl Novinkám Michal. Když se v roce 2014 rozhodl, že místo upraví, pramen byl zanesený, dřevěná stříška nad ním se rozpadala a celý prostor pomalu tlel pod hustým porostem mechu.
Ajťák chodí k prameni na procházky. Než se pustil do práce, zeptal se na bílovickém polesí, zda studánku může upravit, a lesníci mu nadšeně vyšli vstříc. Michal vzal do ruky pilu, sekeru a s pomocí přátel a po domluvě s hajným pokácel dřevo a vybudoval stříšku nad pramenem.
Jenže vybudovat takový přístřešek není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. V roce 2014 nechal Michal na kůlech kůru s tím, že pohled na stříšku bude hezčí. Jenže to ještě nevěděl, že pod kůrou tlí dřevo rychleji.
Proto se loni, po deseti letech, řádně poučen z předchozího nezdaru, pustil do druhé velké rekonstrukce studánky. Dopadla mnohem lépe. To už dobře věděl, že tvrdé dubové dřevo se hodí na konstrukci stříšky a modřín na zastřešení.
„Lesy v okolí Bílovic jsem si zamiloval už jako středoškolák, když jsme tam chodili na brigády. Jsem moc rád, jak lesníci pečují nejen o ně, ale o všechny ty drobné stavbičky od studánek po památníčky, které zátiší krášlí. Rád jsem pomohl,“ dodal ajťák. Protože Trpaslíkův pramen pravidelně navštěvuje, neschází u něj ani hrníčky, do nichž si lze ze studánky nabrat vodu.
Masarykův les se rozkládá na více než 10,5 tisíce hektarů severně od Brna, přičemž část z něj leží i v chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Pečuje o něj Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny, což je organizace brněnské Mendelovy univerzity.
Škola podnik využívá i k výchově budoucích hajných, lesních inženýrů a přírodovědců. Masarykův les je unikátní svými drobnými kamennými stavbami. K raritám patří například Máchův památník u Olomučan, z něhož je za hezkého počasí vidět až na Pavlovské vrchy u Mikulova.