Článek
Zlom, který se nachází v oblasti dotyku africké a arabské litosférické desky, se táhne přes území Etiopie, Eritrey a Džibutska. Právě erupce magmatu do tohoto zlomu od sebe postupně oddalují obě desky od sebe. Díky této geologické aktivitě mohli vědci vedení britským geofyzikem Timem Wrightem z Oxfordské univerzity pozorovat vznik desítek prasklin na povrchu, některých až 100 metrů hlubokých.
Zchlazené magma vytváří nový povrch, který je však hluboko pod hladinou oceánu. Jak se geologové domnívají, to nakonec povede k zalití celé této oblasti Rudým mořem a ke vzniku nového moře, které oddělí východní Afriku od zbytku černého kontinentu.
"Každý výron magmatu do zemské kůry může způsobit vytvoření trhlin daleko dříve, než to obvykle dělá napětí v kůře," uvádí ve studii, kterou vědci zveřejnili v aktuálním čísle časopisu Nature, jeden z jejích autorů, islandský vulkanolog Freysteinn Sigmundsson.
Tyto výrony rozžhavených hornin jsou podle internetového serveru Spiegel Online zárodkem nového dna oceánu. Vědci tak mají ve východní Africe ojedinělou příležitost pozorovat proces, jakým vznikají nové kontinenty.