Článek
Česká republika nedisponuje slanou mořskou vodou plnou rozmanitých dobrot, Češi si však tyto pokrmy dopřávají. Obliba mořských plodů u nás stále stoupá. „Od 0,8 kilogramu v roce 1993 jsme zhruba na konzumaci 8 kg na osobu v průměru ročně,“ tvrdí jeden z pořadatelů festivalu Jan Škoda.
„Cílem projektu je dokázat, že mušle můžou v Praze chutnat stejně dobře jako u moře. Jelikož přeprava od moře sem trvá pouze 18 hodin a závozy jsou třikrát týdně, čerstvost je stejná jako u moře,“ doplnil.
Za pár korun
Hodně lidí se tyto pokrmy zdráhá jíst, protože se obávají vysoké ceny. Mušle nejsou žádným luxusním nedostupným zbožím, ale chuťově výbornou, nutričně hodnotnou a zdraví prospěšnou součástí každodenního jídelníčku. Za 400 g mušlí na bílém víně zaplatíte v průměru okolo 300 korun. Samozřejmě záleží na restauraci.
Pozor na mrtvou mušli
Tato pochoutka se dá připravit na neuvěřitelné množství způsobů. Podle šéfkuchaře pražské restaurace Aureole Jiřího Krále jsou slávky i velmi jednoduché na přípravu. „Čím kratší dobu se dělají, tím lepší. Stačí šest minut a můžete podávat,“ usmívá se kuchař.
Jen si dávejte pozor při jejich přípravě, aby byly všechny zavřené. Jakmile je jen jedna otevřená, „otráví“ vám celé jídlo a vy pak skončíte se střevními potížemi.
Festival trvá od pondělí 23. do neděle 29. září, jsou do něj zapojeny desítky pražských restaurací, které jsou rozděleny do tří kategorií podle cenové dostupnosti a kvality na „luxury“, „bistro“ a „value for money“.