Článek
Déšť, sníh, mráz, intenzivní sluneční svit, dřevokazné houby nebo hmyz – ti všichni usilují dřevu o život. Nebo spíš životnost. Barvy, laky, lazury a další výrobky vytvoří proti těmto vlivům vhodnou bariéru. Za podmínky, že dodržíte technologický postup předepsaný výrobcem. Jinak přijdou námaha i peníze vniveč.
Stop houbám a hmyzu
V každém případě počítejte s více nátěry. Většinou se začíná tzv. mořidlem či napouštědlem, dvě vrstvy jsou vždy lepší než jedna. Tyto materiály zpravidla obsahují fungicidní složku, tedy ochranu proti houbám. Některé chrání i proti dřevokaznému hmyzu.
Souhrnně jsme si zvykli říkat mu červotoč, mnohem větší prevít jsou ale třeba larvy tesaříků. Správně ošetřené dřevo jim ale nechutná.
Než začnete natírat kov
Čím lépe je dřevo opracované, prkna ohoblovaná a kulatina obroušená, tím méně základního nátěru vsáknou. A nespěchejte, každá vrstva musí náležitě zaschnout, aby ta další dobře přilnula k podkladu!
Máte namořeno? Teď už můžete začít doopravdy natírat. Podle toho, co nátěrem ošetřujete a jakého výsledku chcete docílit, si můžete vybrat v zásadě ze čtyř typů materiálů: oleje, lazury, krycí barvy a laky.
Oleje jsou ekologická varianta
Chcete-li být šetrní k přírodě, sáhněte po přírodním oleji. Může být např. konopný, oblíbené jsou i lněné. Kromě toho, že jsou ekologické, může díky nim dřevo dýchat a také trochu mění barvu: ztmavne, vynikne ale jeho přirozená struktura.
Nejspíš tak ošetříte terasová prkna nebo zahradní nábytek bez povrchové úpravy. Počítejte s tím, že nátěr budete muset občas obnovit, na terase nejlépe každý rok. Ani při větším namáhání se ale nezačne nic odlupovat.
Čím nátěr nanášet
Každý nátěr potřebuje jiný přístup. Natírat lze štětcem, stříkací pistolí nebo válečkem. Přírodní oleje se nanášejí pomocí houbičky či hadříku.
Ploché štětce jsou univerzální, snadné k používání, a proto patří mezi nejběžnější. Šířka se označuje v palcích a typicky tento typ štětce seženete v rozměrech od 1“ do 4“.
Pro funkci štětce jsou rozhodující jeho vlákna. Většina štětců umožňuje univerzální použití pro různé druhy nátěrových hmot, osazeny jsou speciálními syntetickými vlákny nebo jejich směsí s přírodní štětinou. Štětce s označením Akryl jsou určeny pro vodou ředitelné barvy. Jejich vlákna mají velmi jemné konce a dokážou vytvořit hladký povrch nátěru i u hustých vodou ředitelných barev, které se hůře slévají. Štětce Lazur pak slouží pro lazurovací nátěry. Jejich vlákna jsou tužší a účinně zapracovávají lazuru do povrchu dřeva.
Lazura jako hlavní nátěr
Lazura nepřekryje původní barvu a kresbu dřeva, jen ji učiní výraznější. Pokud se nanese jen tenká vrstva, lazura se vpije, silnější vrstva vytvoří ochranný film.
Jaká lazura je na dřevo nejlepší? Záleží na podkladu a požadovaném složení. Lazury mohou být ředidlové nebo ředitelné vodou. Dejte pozor na to, abyste je nesmísili!
Lazury se také dělí na tenkovrstvé a silnovrstvé. Tenkovrstvá je méně hustá a obsahuje méně tzv. sušiny. To znamená, že se vpije do větší hloubky dřeva a na povrchu nezanechá prakticky žádný ochranný film. Aplikuje se na dřevo, které není dokonale vyschlé (a má tedy vyšší vlhkost).
Vrstva laku na závěr
Pro dosažení hladkého povrchu naneste na závěr lak. Je bezbarvý a vytváří cílovou ochranu dřeva. Zachovává původní barvu dřeva, pokud je na místě změna odstínu, lze použít barevné základové mořidlo.
Lak může být vodou ředitelný nebo syntetický. Díky němu může mít dřevo jak matný, tak lesklý povrch.
Kdy použít barvu?
Hlavní nátěr venkovního dřeva má dvě základní možnosti: lazuru využijete tam, kde chcete nechat vyniknout strukturu dřeva.
Barvou naopak zakryjete nedostatky u starého dřeva. Dejte přednost barvám obsahujícím UV ochranu, zabráníte tak rychlému blednutí. Stejně jako lazuru můžete i barvu nakonec nalakovat.
Sázka na správný čas
- Dokonalý výsledek nátěru ovlivní vhodně zvolený čas pro tuto práci. Okolní teplota a podklad by se měly pohybovat mezi 10 až 25 °C.
- Nenatírejte za větru, mlhy, deště nebo při silném slunečním záření!
- Vlhkost vzduchu by měla být v rozmezí 30 až 75 %. Pokud je nízká teplota a vysoká vlhkost vzduchu, je zasychání pomalé.
Okna jsou samostatná disciplína
V návodech na údržbu dřevěných oken je zpravidla uvedeno doporučení, že je nutné je 2× do roka ošetřit speciálním balzámem, což ale neznamená, abyste okna pokaždé odmontovali, natřeli štětcem a zase vsadili zpět.
U kvalitních dřevěných oken s dobrou povrchovou úpravou stačí očištěné a suché dřevěné části oken, jako jsou rámy a křídla, přejet houbičkou namočenou v doporučeném balzámu. Ten zacelí mikrotrhlinky po zimě a celkově oživí lazuru a vy máte hotovo.