Hlavní obsah

Jak projít bezpečnostní kontrolou na letišti? Připravte se dopředu a dejte pozor na zakázané předměty

S blížící se zimou mnozí z nás zvažují ještě jednou letos vycestovat za teplem. S odletem za vytouženým odpočinkem přichází také nutnost absolvovat bezpečnostní kontrolu na letišti. Co si s sebou mohu do letadla vzít a co ne? Mám se něčeho obávat? Pokud se správně připravíte, můžete kontrolu absolvovat velmi rychle a jednoduše. Ve videu vám ukážeme, jak se správně přichystat a na co se připravit.

Jak projít bezpečnostní kontrolou na letišti? Připravte se dopředu a dejte pozor na zakázané předměty Video: Marek Tereba, Novinky

Článek

Stává se vám, že na bezpečnostní kontrole trávíte příliš mnoho času, nebo jste ještě nikdy neletěli, a tedy nevíte co vás čeká? Nejdůležitější je příprava. Měli byste se vyvarovat věcem, které kontrolu zbytečně prodlouží a zdrží vás i ostatní cestující.

1. Správně si zabalit tekutiny

Důležité je už doma zhodnotit, co vlastně v příručním zavazadle mohu a nemohu mít. Pokud máte k cestě zakoupený též odbavený kufr, je dobré do něj uložit veškerou kosmetiku a tekutiny a na palubu letadla si vzít jen to, co budete během cesty potřebovat.

Pokud poletíte delší dobu a budete potřebovat deodorant, dezinfekční gel nebo zubní pastu, pamatujte, že všechny tekutiny musí mít maximální objem 100 mililitrů a celkem jich můžete mít maximálně deset, tedy nejvíce jeden litr tekutin na jednoho cestujícího.

Co nepustí kontrola na palubu letadla? Aerolinky hlídají i velikost „příručáků“

Cestování

Dejte ale pozor také na velikost nádoby, ta musí korespondovat s obsahem. Nelze si vzít 200mililitrový krém s tím, že polovinu obsahu vymačkáte doma.

Všechny tekutiny musí být uschovány v uzavíratelném a průhledném sáčku. Pokud ho doma nemáte nebo jej zapomenete, na letišti si ho můžete vzít zadarmo.

Foto: Novinky

Příprava je základ. Tekutiny si v nejlepším případě zabalte doma, čas ale bude i na letišti. Doporučuje se přijít minimálně 2 hodiny před odletem, abyste vše stihli v klidu.

Za tekutiny se považují také marmelády, džemy a zavařeniny. Naopak třeba dětskou výživu pro vaše ratolesti si vzít můžete, ale pouze v množství nezbytném na dobu letu.

Pokud si nechcete na letišti kupovat vodu, je nejjednodušší si s sebou vzít prázdnou lahev a po absolvování kontroly ji naplnit. Pražské letiště jako jedno z mnoha nabízí možnost doplnění vody z pítek zadarmo.

2. Nezapomínat na nože a powerbanky

Nepříjemnost může způsobit to, že si elektroniku uložíte do odbaveného zavazadla, abyste ji nemuseli nosit u sebe v příručním zavazadle. Veškerou elektroniku, která má lithiové baterie musíte mít však u sebe. Jde například o notebook, tablet, elektrický zubní kartáček, elektronickou cigaretu, ale i o externí nabíječku, takzvanou powerbanku.

Častým nešvarem jsou zapomenuté nože v batozích, které jinak nosíte třeba na túry. Prohlédněte si tedy před odjezdem na letiště všechny kapsy a zákoutí vašeho zavazadla. Samozřejmě si neberte žádné zbraně, výbušniny, hořlaviny, chemické a toxické látky. V příručním zavazadle můžete mít maximálně manikúrní nůžtičky a nožík, jehož čepel nepřesáhne 6 centimetrů.

Foto: Novinky

Pokud se obáváte, že si všechny instrukce nezapamatujete, vše se dozvíte přímo na místě. Případně vám pomůže letištní obsluha.

Do kabiny dále nepatří holicí břitvy a jiné ostré předměty, vrtáky a další dělnické nářadí, baseballové pálky a podobné tupé věci, které by vás při zásahu zranily. Pokud se chystáte do zahraničí kempovat, tak kartuše raději nechte doma a pořiďte si je na místě, ani s nimi vás do letadla nepustí. Kuřáci si mohou vzít zapalovač, sirky však raději tentokrát vynechte.

3. Sundejte ze sebe všechny ozdoby

Pokud máte vše zabaleno a připraveno, můžete se konečně vydat k samotné osobní kontrole. Při příchodu k bezpečnostním branám si vezmete plastovou nádobu, do které vložíte příruční zavazadlo a z něj vyndáte elektroniku i tekutiny v průhledném sáčku. Nebojte se vzít si více nádob, aby se věci nepřekrývaly a celá kontrola proběhla co nejjednodušeji.

Nezapomeňte do jedné samostatné krabice vložit také pásek, hodinky, náramky i mobil a klíče a veškeré obsahy kapes.

Foto: Novinky

Osobní prohlídka probíhá pouze v určitých případech, je však velmi rychlá.

4. Osobní kontrola

Poté se už po vyzvání letištních zaměstnanců můžete přemístit k osobní kontrole. Nejprve projdete bezpečnostním rámem. Pokud něco přece jen v kapse zapomenete nebo v případě, že máte umělou kloubní náhradu, tak se průchozí detektor kovů rozpípá. Červené světýlko se může rozblikat také náhodně při namátkové kontrole.

V takových případech se ještě přistupuje k osobní prohlídce. Zaměstnanci letiště vás prohlédnou ručně, nutné je též sundat boty a nechat si prohlédnout chodidla zespodu. Většinou tato situace ale nenastane.

Kontrole se nikdo z nás nevyhne, ale pokud se připravíte, tak ji můžete mít za sebou během pár minut a pak už se jen těšit na odpočinek na dovolené.

Jak správně aplikovat opalovací krém? Roli hraje faktor i množství přípravku

Jak na to

Výběr článků

Načítám