Článek
Bankman-Fried, bývalý kryptoměnový miliardář a zakladatel krachující kryptoměnové burzy FTX, musel zpátky za mříže tento měsíc. Podle právníka jsou ale ve věznici omezené stravovací možnosti, které neodpovídají „přesvědčení jeho klienta“.
Jeho denní strava se tak v praxi omezuje na pouhý chléb a vodu. Ve vazební věznici se totiž podávají pokrmy obsahující maso, to ale Bankman-Fried jako vegan odmítá. Jeho žádosti o veganskou stravu údajně vyhověno nebylo.
Kromě toho server BBC informoval, že Bankman-Friedovi nebyl poskytnut lék Adderall, který potřebuje pro zvládání své poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Zároveň mu také dochází jeho zásoby léku Emsam, který užívá k léčbě deprese.
Zkrachovalá kryptoburza FTX se snaží resuscitovat
Miliardová kauce
Původní rozhodnutí o propuštění Bankman-Frieda bylo vykonáno na konci loňského roku, kdy mu byla stanovena kauce ve výši 250 milionů dolarů (což odpovídá zhruba 5,5 miliardy Kč) za podmínky, že bude čekat na soudní proces ve svém domácím vězení, které si odpykává v domě svých rodičů v Kalifornii.
Letos v srpnu však musel opět za mříže. Podle nejnovějšího rozhodnutí amerického okresního soudce Lewise Kaplana bude Bankman-Fried ve vazbě až do zahájení hlavního soudního procesu 2. října, upozornila agentura Reuters.
„Znovu a znovu vstupuje na frontu,“ prohlásil soudce Lewis Kaplan, který rozhodl o zrušení propuštění. Narážel tak na to, že se exšéf FTX snažil opakovaně ovlivňovat svědky. Například soukromé spisy bývalé partnerky Caroline Ellisonové s reportérem New York Times.
Kaplan zároveň zamítl možnost odvolání proti tomuto verdiktu.
Několik obvinění
Bankman-Fried před soudem čelí hned několika obviněním. Prokurátoři tvrdí, že nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (871,4 milionu korun) čínským úředníkům, aby dosáhl uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research. Ty byly čínskými úřady zmrazeny.
Na těchto účtech přitom byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů, tedy v přepočtu bezmála 21,8 miliardy korun.
Podle prokurátorů se převod první části úplatku uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté měl Bankman-Fried schválit převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.
Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Také údajně organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.
Zakladatel kryptoměnové burzy FTX však všechna obvinění odmítá.
Pád a vzestup bitcoinu
Pád tohoto finančního giganta ovlivnil prakticky celý svět kryptoměn, když kurzy virtuálních mincí dramaticky propadly.
Ještě před krachem FTX se bitcoin obchodoval za 522 150 Kč, poté to bylo už jen za 379 590 Kč. Aktuálně se bitcoin obchoduje za 577 980 Kč, jak uvádí specializovaný server Coinmarketcap.