Článek
O Warnockově úmrtí informovala právě firma Adobe v tiskovém prohlášení bez uvedení příčiny jeho úmrtí. „Dnes je smutný den pro naši komunitu a pro celé odvětví, pro které byl po desetiletí inspirací,“ uvedla společnost Adobe.
„Johnova genialita a technologické inovace změnily svět,“ uvedl generální ředitel společnosti Adobe Šantanu Narajen v dopise zaslaném zaměstnancům.
It is with profound sadness we share the passing of our beloved co-founder, Dr. John Warnock. One of the greatest inventors of our generation, his indomitable spirit and innovations leave an enduring impact on Adobe and the world. Rest in peace, John. ❤️ https://t.co/Lfbhnoe5Dr pic.twitter.com/NiYNiMhEos
— Adobe (@Adobe) August 20, 2023
Pětka z matematiky i vysoká
Warnock se narodil 6. října 1940 v Salt Lake City v Utahu, kde i vyrůstal. Přestože je považován za jednoho z nejvlivnějších amerických vědců, který významným podílem pomáhal rozvíjet počítačový svět, propadl v deváté třídě z matematiky.
Pikantní na tom je, že se mu podařilo následně získat titul bakaláře právě z matematiky a přírodních věd. Na univerzitě v Utahu pak pokračoval doktorátem v elektrotechnice (dnešní informatika). Už na škole bylo tedy jasné, jakým směrem se jeho život bude ubírat.
Společnost Adobe založil společně s Charlesem Geschkem v roce 1982. První dva roky ve firmě figuroval jako prezident, do roku 2001 pak jako předseda představenstva. Až do roku 2017 pak ve správní radě Adobu i nadále spolupředsedal i s Geschkem.
Warnock je považován za průkopníka ve vývoji technologií grafiky, publikování elektronických dokumentů i na webu.
Na světě není příliš mnoho lidí, kteří by o grafickém editoru Photoshop či souborovém formátu PDF alespoň neslyšeli. Jeden z populárních počítačových fontů – Warnock – je pojmenován po něm.
Warnock byl ženatý a měl tři děti. I když světová média informovala o jeho úmrtí až v pondělí, světoznámý počítačový průkopník a vynálezce skonal již v sobotu.