Článek
Zdroje uvedly, že společnost Huawei ohledně prodeje značek zatím neučinila žádné konečné rozhodnutí. Jednání s konsorciem investičních firem, za kterými stojí šanghajská vláda, se podle zdrojů stále nacházejí v počáteční fázi a nemusejí skončit úspěšně.
„Huawei zjistila, že kolují neopodstatněné zvěsti ohledně možného prodeje našich vlajkových smartphonových značek,” uvedl mluvčí podniku. „Huawei žádný takový plán nemá,” dodal.
S armádou nemáme nic společného, brání se Xiaomi umístění na černou listinu USA
Zdroje tvrdí, že firma začala zkoumat možnost prodeje už loni v září. Rozhovory o prodeji značek podle zdrojů signalizují, že Huawei nevkládá velké naděje do možnosti, že nástup administrativy nového amerického prezidenta Joea Bidena přinese změnu v postoji k americkým restrikcím, kterým od května 2019 podléhá dodavatelský řetězec firmy. Spojené státy firmu obviňují z krádeže technologií a podezřívají ze špionáže pro čínskou vládu. To ale Huawei dlouhodobě odmítá.
Podle údajů poradenské společnosti IDC hodnota dodávek telefonů Mate a P mezi třetím čtvrtletím 2019 a třetím čtvrtletím 2020 dosáhla 39,7 miliardy dolarů (852 miliard Kč). Podle analytiků jsou však v poslední době dodávky některých modelů těchto značek nedostatečné kvůli chybějícím součástkám.
„V letošním prvním čtvrtletí očekáváme pokračující pokles prodeje telefonů z řad P a Mate,” uvedla analytička Flora Tangová ze společnosti Counterpoint.
Osekaný Android
Kvůli americkým sankcím jsou již od předloňského května takřka všechny nové telefony společnosti Huawei nabízeny s osekanou verzí operačního systému Android. Kvůli uvalenému embargu totiž tyto značky u svých nových přístrojů nesmějí používat některé programy společnosti Google.
Nefungují například mapy Google, mailový klient Gmail, přehrávač YouTube či obchod s aplikacemi Google Play. Huawei nicméně všechny aplikace nahrazuje alternativami, které jsou k dispozici právě prostřednictvím AppGallery.
Společnost Huawei už loni v listopadu kvůli americkým sankcím prodala svou značku levných telefonů Honor. Firma tehdy nezveřejnila hodnotu transakce, podle jednoho ze zdrojů Reuters prodej vynesl přes 100 miliard jüanů (331 miliard Kč).