Článek
Unijní žádost komplikuje Muskovy snahy o reorganizaci ztrátového podniku, který Musk loni v říjnu koupil za 44 miliard dolarů (983 miliard Kč). Propustil více než polovinu z původních zhruba 7500 zaměstnanců Twitteru, včetně celých týmů důvěry a bezpečnosti v některých kancelářích, a zároveň hledal levnější způsoby monitorování tweetů, píše FT.
Masivní propouštění vyvolalo obavy, zda Twitter dokáže naplnit zákon EU o digitálních službách. Ten vyžaduje, aby internetové platformy zavedly konkrétní opatření proti nelegálnímu obsahu do doby, než zákon nabude začátkem roku 2024 plné účinnosti.
Další kolo propouštění je na spadnutí. Meta dá vale tisícům zaměstnanců
Twitter se při moderování obsahu silně spoléhá na automatizaci, některé ruční kontroly odstraňuje. Na rozdíl od většího konkurenta společnosti Meta Platforms, který vlastní sítě Facebook a Instagram, Twitter nezaměstnává ověřovače faktů, uvádí FT.
Evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton v lednu ve videohovoru Muska vyzval, aby zaměstnal lidi, kteří se budou starat o naplňování unijního zákona o digitalizaci. V dřívějším videohovoru Muska dokonce varoval, že EU síť Twitter zakáže, pokud nebude dodržovat přísná pravidla o moderování obsahu.
Technologičtí giganti masivně propouštějí
Masivně propouštět se rozhodly v uplynulých týdnech a měsících i další technologické podniky. Důvod uvádějí prakticky vždy stejný – zhoršené hospodářské vyhlídky.
Například nizozemský výrobce spotřební elektroniky a zdravotnického vybavení Philips na konci ledna oznámil, že se chystá v nadcházejících dvou letech zrušit dalších 6000 pracovních míst. Přitom už loni v říjnu tento podnik oznámil rozsáhlé propouštění, které se dotklo 4000 lidí.
V lednu o masovém propouštění informovaly také další technologické firmy – evropská softwarová společnost SAP dá výpověď zhruba třem tisícům zaměstnanců, americký technologický gigant International Business Machines (IBM) hodlá propustit 3900 lidí.
Microsoft již dříve avizoval, že zruší 11 tisíc pracovních míst, majitel Googlu dokonce 12 tisíc. Propouštět se rozhodly také společnosti Xiaomi, Twitter, HP a řada dalších.