Článek
Konkrétně prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (871,4 milionu korun) čínským úředníkům, aby dosáhl uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research. Ty byly čínskými úřady zmrazeny.
Na těchto účtech přitom byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů, tedy v přepočtu bezmála 21,8 miliardy dolarů. Upozornila na to stanice BBC.
Podle prokurátorů se převod první části úplatku uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Následně měl Bankman-Fried schválit převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.
Zakladatel burzy FTX si zavazoval politiky stovkami darů, tvrdí obžaloba
Měl ukrást miliardy
Jedenatřicetiletý Bankman-Fried už čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Pád tohoto finančního giganta ovlivnil prakticky celý svět kryptoměn, kdy kurzy virtuálních mincí dramaticky propadly.
Ještě před krachem FTX se bitcoin obchodoval za 522 150 Kč, poté to bylo už jen za 379 590 Kč. Před rokem přitom hodnota nejznámější kryptoměny na světě byla 933 990 Kč.
Zatím absolutní rekord si tato kryptoměna připsala v listopadu 2021, kdy se nabízela za 1 427 350 Kč. Aktuálně se bitcoin obchoduje za 615 130 Kč, jak uvádí specializovaný server Coinmarketcap.
Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Také údajně organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.