Článek
Bitcoin v posledních týdnech láme všechny rekordy. Zkraje roku – ještě před schválením 11 bitcoinových ETF – dosahovala hodnota nejznámější kryptoměny 946 227 Kč.
„Díky ETF začaly brát instituce bitcoin vážně a na ceně se projeví příliv nového kapitálu až postupně. Myslím si, že mnoho lidí nedoceňuje, jak moc velký dlouhodobý vliv na cenu bitcoinu budou ETF mít,“ konstatoval Roman Valihrach, zakladatel a CEO české kryptoměnové burzy Coinmate.
Tento týden v úterý si bitcoin připsal nový rekord, když se jedna virtuální mince obchodovala za 1 609 426 Kč. Přesně před rokem se bitcoin nabízel za pouhých 494 257 Kč. Kurz tedy za uplynulých 12 měsíců posílil více než trojnásobně.
Bitcoin pokořil nový rekord, jeden už stojí 1,6 milionu korun
Blíží se halving
Ředitel Bit.plus Martin Stránský míní, že rostoucí poptávce nahrává i blížící se půlení bitcoinu, takzvaný halving. Ten se uskuteční v polovině dubna, podle zkušeností z minula by mohl znamenat další nárůst ceny, řekl odborník.
„V historii nastaly již tři halvingy, bitcoin měl po každém z nich tendenci vytvářet historické maximum do několika měsíců,“ uvedl analytik Purple Trading Petr Lajsek. Podotkl, že kryptoměny stále doplácejí na problémy některých burz. Dosažení rekordu již ke konci února podle něj možná zabránil výpadek na burze Coinbase.
„Bitcoin nadále stoupá a nyní se obchoduje na historickém maximu oproti předním světovým měnám, jako je euro, libra, australský, kanadský a novozélandský dolar a japonský jen. Pokud bude cena pokračovat v současné trajektorii, je možné, že se během týdne dočkáme nového historického maxima vůči americkému dolaru,“ prohlásil Simon Peters, analytik kryptotrhů ve společnosti eToro.
Zajímavostí je, že ETF stále ještě nemají povolení prodávat bitcoin přímo. Stále tak na trhu pozorujeme jen malý zlomek výtlaku, který velké investiční firmy dokážou
Nákup bitcoinu je podle ředitele společnosti 2bminer Jakuba Hlavenky natolik rychlý, že predikce hovoří o devíti měsících, kdy by mohl zmizet z oběhu, a to bude mít za následek rapidní nárůst jeho ceny.
„Extrémní zvýšení ceny jsme ovšem viděli již v únoru. Na konci měsíce dokonce dosáhl bitcoin při přepočtu na české koruny rekordní ceny. Věřím tomu, že v březnu nás budou čekat nová maxima. Zajímavostí je, že ETF stále ještě nemají povolení prodávat bitcoin přímo. Stále tak na trhu pozorujeme jen malý zlomek výtlaku, který velké investiční firmy dokážou,“ dodal.
V tuto chvíli ale nikdo nedokáže se 100% jistotou říci, jakým směrem se bude kurz bitcoinu ubírat v následujících dnech a týdnech. Vysoká volatilita, tedy kolísání hodnoty, je pro kryptoměny typická. Před investicemi je tedy potřeba dobře zvážit všechna rizika.
Ethereum sekunduje
Bitcoinu podle analytika Portu Lukáše Rašky velmi dobře sekunduje také měna ethereum. „Od začátku roku si ethereum připsalo téměř 50 procent. Důvody jsou velmi podobné jako u bitcoinu, v USA velcí správci majetku usilují o spuštění ETF na ethereum a podle nejnovějších informací pravděpodobnost jejich schválení roste,“ řekl.
Ethereum se zkraje letošního roku nabízelo za 51 890 Kč, v půlce ledna – tedy bezprostředně po schválení bitcoinových ETF – ale kurz poskočil na 60 944 Kč. V úterý se jeho kurz vyšplhal až na 89 085 Kč. To je letošní maximum.
Absolutní rekord to ale není, ten si druhá nejznámější kryptoměna připsala v listopadu 2021, kdy se obchodovala za 104 970 Kč.