Článek
V pátek pravděpodobně všechny útoky na desítky vládních a obchodních stránek Spojených států a Jižní Koreje ustaly. Napadeny však byly stovky osobních počítačů, které se při zařazení na seznam pro útok staly jakýmisi "zombie". Podle Jihokorejské komunikační komise (KCC) bylo zničeno 438 osobních počítačů.
KLDR byla první podezřelá z provedení útoků, ale na seznamu zemí, který vypracovala KCC, uvedena nebyla. Zato se na něm objevilo například Rakousko, Německo či Gruzie, ale také USA a samotná Jižní Korea.
"Laboratoř č. 110 severokorejského ministerstva ozbrojených sil, která je týmem hackerů, dostala rozkaz zničit jihokorejské sítě," citovala agentura Reuters jihokorejskou tajnou službu (NIS).
Do akce byli zapojeni počítačoví specialisté
Tajná jednotka zapojila do akce počítačové specialisty, kteří spolupracují s bezpečnostním aparátem KLDR v zemi i v zahraničí včetně Číny s cílem vést systematickou kybernetickou válku, prohlásila NIS.
Útoky fungovaly na principu, kterému se říká "denial of service" neboli "odmítnutí služby". Tisíce počítačů napadených virem při něm v jednu chvíli zahltí vybrané webové stránky svými přístupy, a vyřadí je tak z provozu.
Někteří analytikové pochybují o zapojení KLDR do útoků. V Severní Koreji téměř nikdo nemá přístup k internetu - země ani není schopna vyprodukovat dostatek elektřiny pro osvětlení měst v noci. Výzvědné služby ale tvrdí, že severokorejský vůdce Kim Čong-il vytvořil jednotku pro kybernetickou válku už před několika lety.
Počet útoků je každý rok roste
Philip Reitinger, zástupce ministra pro vnitřní bezpečnost USA v rozhovoru pro AP pouze uvedl, že podobné útoky ukazují na důležitost zajištění bezpečnosti na internetu. James Lewis z Centra pro mezinárodní a strategická studia pak poukázal na to, že Spojeným státům chybí koordinovaný přístup, když některé instituce mají zajištění na potřebné úrovni a jiné ne.
Spojené státy zaznamenávají vzrůstající počet kyberútoků přes internet každý rok. Vloni to bylo 5499 zaznamenaných průniků do vládních počítačů, zatímco o rok dříve to bylo 3928 a v roce 2006 jich bylo zaznamenáno jen 2172.
Podle bývalého pracovníka americké tajné služby Dalea Meyerrose se na velkých útocích, které zaplaví vstupy internetové domény vybraného úřadu, podílí asi 30 000 až 60 000 infikovaných počítačů. Tento rozsáhlý útok postrádal podle expertů jakoukoli eleganci. Napadené weby byly zahlceny a vyřazeny na dva dny z provozu.