Článek
„Společnost Epson a její dceřiné společnosti jsou velmi znepokojené konfliktem na Ukrajině a humanitární krizí v tomto regionu. Na základě toho jsme učinili rozhodnutí přerušit dodávky našich produktů do Ruska a Běloruska,“ uvedla Renáta Dihlová z české pobočky Epsonu.
Podnik navíc Ukrajinu podpoří finančně, na humanitární účely věnuje jeden milion amerických dolarů, což je v přepočtu více než 22,8 milionu korun. Tuto částku obdrží Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a organizace Červený kříž.
Další elektronický gigant opouští Rusko. Končí tam jednička na trhu Samsung
Zastavit prodej zákazníkům v Rusku a Bělorusku se rozhodla také antivirová společnost Eset. „Rozhodnutí zastavit prodej nových produktů se týká domácích uživatelů, firem i velkých organizací. Prodej produktů vládním institucím byl zakázán již v roce 2016, kdy ruská vláda zavedla takovou legislativu a daňová a certifikační pravidla, která zvýhodňovala místní dodavatele,“ uvedla Lucie Mudráková z české pobočky Esetu.
Dříve zakoupené licence tedy nechá Eset v platnosti, po jejich doběhnutí si ale lidé nové už nebudou moci koupit.
Eset navíc vytvořil speciální fond na podporu ukrajinských občanů, doposud do něj bylo vloženo 500 tisíc eur (12,6 milionu korun). Peníze získají organizace Nadace Integra a UNICEF.
Vybraná částka se bude patrně ještě navyšovat, neboť antivirová společnost chce do sbírky zapojit také dobrovolníky mezi svými zaměstnanci. „Ti mají také plnou podporu Esetu, pokud se chtějí zapojit jako dobrovolníci do humanitárních aktivit. Pro tyto aktivity jim společnost poskytuje prostor v rámci jejich pracovní doby,“ doplnila Mudráková.
Už dříve se z Ruska kvůli rozpoutání války na Ukrajině stáhly například společnosti Apple, Microsoft, Samsung, Dell, Nokia či Panasonic.