Článek
Díky robotickému vyřizování smluv Walmart ušetřil průměrně tři procenta. I když agentura Bloomberg informovala o využití umělé inteligence až nyní, obchodní řetězec ji nasadil již na konci roku 2021. Společnost tvrdí, že úspěšnost uzavírání obchodů s dodavateli dosahuje přibližně 68 procent.
Navzdory tomu Walmart nevěří, že by umělá inteligence mohla zcela nahradit lidské vyjednavače. Tuto technologii používá spíše ke snadnějšímu a efektivnějšímu uzavírání smluv, které nemusí být dostatečně velké na to, aby si na ně vyčlenil větší či menší objem času nákupní manažer.
Slevy i platební podmínky
Software společnosti Pactum AI dokáže jednat o širokém spektru problémů včetně slev, platebních podmínek a cen jednotlivých produktů.
„V podstatě jen zadáme požadavky a umělá inteligence zařídí výsledek,“ uvedla k nasazení chatbota viceprezident pro mezinárodní aktivity Darren Carithers. Podle něj se navíc doba vyjednávání o cenách zkrátila z měsíců na dny.
Agentura Bloomberg však poznamenala, že využití umělé inteligence v obchodním procesu může mít i určité nevýhody. Například chatbot nemusí být schopen rozpoznat a vyřešit složitější problémy, které vyžadují lidskou kreativitu a empatii. Někteří lidé navíc preferují osobní kontakt a vztahy při jednání o obchodních podmínkách.
V každém případě je využití umělé inteligence v obchodě stále velmi zajímavé téma a bude se jistě dále rozvíjet a zdokonalovat. Jak se technologie bude vyvíjet v budoucnosti a jaký bude mít vliv na obchodní procesy, zůstává tedy otázkou.
Fenomén jménem ChatGPT
Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.
V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.
Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 480 Kč.
Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.