Článek
Zmiňované weby nebyly dostupné už okolo 8:30. Zjednat nápravu se nepodařilo ani po desáté hodině, což nasvědčuje tomu, že nejde o žádný malý problém. První uživatelé začali hlásit, že jsou služby opětovně dostupné, okolo 10:30.
„Webové stránky ministerstva vnitra a policie jsou aktuálně nedostupné kvůli DDoS útoku. Okamžitě jsme přijali ochranná opatření včetně omezení přístupu ze zahraničí. Na zprovoznění intenzivně pracujeme. Děkujeme za pochopení,“ uvedlo ministerstvo v 9:30 na síti X.
⚠️ Webové stránky @vnitro a @PolicieCZ jsou aktuálně nedostupné kvůli DDoS útoku. Okamžitě jsme přijali ochranná opatření včetně omezení přístupu ze zahraničí. Na zprovoznění intenzivně pracujeme. Děkujeme za pochopení.
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) October 24, 2023
Server iDnes.cz upozornil, že hackerskému útoku čelily v úterý také webové stránky summitu Mezinárodní krymské platformy. Druhý ročník se tento týden schází v Praze, organizátoři dávají útok do souvislosti s proruskými hackery.
České weby terčem DDoS útoků
V minulých měsících české weby čelily masivním DDoS útokům opakovaně, stáli za nimi proruští hackeři.
Útok typu DDoS má vždy stejný scénář. Stovky tisíc počítačů – v některých případech i miliony – začnou přistupovat v jeden okamžik na konkrétní server.
Ten zpravidla nezvládne tak vysoké množství požadavků zpracovat a spadne. Pro běžné uživatele se pak takto napadená webová stránka tváří jako nedostupná.
Právě DDoS útoky patří k těm nejpoužívanějším v kybernetické válce paralelní s konfliktem na Ukrajině, jak opakovaně varoval Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).
Pracovníci úřadu upozornili také na to, že počet útoků byl v uplynulém měsíci nadprůměrný.