Článek
„Na výzkum a vývoj softwaru, aplikací a dalších ICT služeb šlo v roce 2020 více než 16 miliard korun, sedm miliard pak směřovalo do této činnosti v oblasti vývoje ICT zařízení a elektronických součástek,” uvedl ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ Martin Mana.
S tím, jak se část zaměstnanců přesunula do online prostoru, vzrostla na pracovním trhu potřeba specialistů v ICT oborech. Podle nejnovějších údajů pracuje v Česku jako ICT odborník již 210 000 osob a jejich podíl na zaměstnané populaci se pohybuje okolo evropského průměru, tedy čtyř procent. Nejvyšší, téměř osmiprocentní, je zastoupení těchto odborníků ve Finsku a Švédsku.
V Česku chybí kolem 14 000 IT odborníků
„Ve všech zemích EU převažují mezi ICT odborníky muži nad ženami. V Česku je však tento rozdíl s poměrem devět ku jedné ve prospěch mužů vůbec nejmarkantnější. Ve Finsku a Švédsku, ale i v celounijním průměru, je přitom podíl žen mezi ICT odborníky přibližně dvacetiprocentní," dodala vedoucí oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ Eva Myšková Skarlandtová.
Vývoz počítačových služeb a softwaru z Česka meziročně vzrostl o 11 procent z 91 miliard Kč v roce 2019 na rekordních 101 miliard Kč v roce minulém. Na celkovém vývozu služeb z Česka se tyto služby v roce 2020 podílely již ze 17 procent v porovnání s desetinovým podílem v roce 2015.
ICT obory na vysokých školách v Česku studovalo v roce 2020 téměř 22 000 osob. Na populaci všech vysokoškoláků se tito studenti podíleli sedmi procenty. Mezi vysokoškolskými studenty ICT oborů dlouhodobě narůstá zastoupení žen a také zastoupení cizinců. Zatímco v roce 2010 tvořily studentky ICT oborů pouze 12 procent, v roce 2020 to bylo již 17 procent.
Průměrná hrubá měsíční mzda ICT specialistů vzrostla v loňském roce meziročně o 6,5 procenta a poprvé překonala hranici 70 000 korun. Byla tak o 32 000 vyšší než průměrná mzda ostatních zaměstnanců v Česku.