Článek
Podle žaloby Facebook při náborech před Američany upřednostňuje držitele víz typu H1-B, která jsou určená pro kvalifikované pracovníky ze zahraničí, jakož i držitele dalších dočasných víz. Technologický gigant údajně odmítl najmout či zvážit zaměstnání „kvalifikovaných a dostupných amerických pracovníků” do více než 2600 pozicí, které naopak „vyhradil” pro osoby s dočasným povolením k pobytu.
„Žaloba ministerstva spravedlnosti tvrdí, že Facebook se dopouštěl úmyslných a rozsáhlých porušení zákona, když vyčlenil pozice pro držitele dočasných víz,” uvedl státní zástupce Eric Dreiband. „Tato žaloba vychází z téměř dvouletého vyšetřování praktik Facebooku,” dodal.
Nad Facebookem se stahují mračna. Americké státy plánují příští týden podat žalobu
Provozovatel největší sociální sítě světa v reakci uvedl, že s ministerstvem při vyšetřování spolupracoval. „A jakkoli nesouhlasíme s obviněními ve stížnosti, nastávající soudní spor nemůžeme dále komentovat,” řekl mluvčí Daniel Roberts.
Podle agentury Reuters firmy z technologického sektoru často využívají víza typu H1-B, aby mohly do USA přitáhnout vysoce kvalifikované cizince. Kritici této praxe považují předpisy ohledně vydávání těchto víz za laxní a mají za to, že je příliš snadné nahrazovat americké zaměstnance levnější pracovní silou ze zahraničí.
Vakcíny s mikročipy a tajné testování na lidech? Facebook začne mazat dezinformace o koronaviru
Americká vláda prostřednictvím žaloby požaduje nespecifikované „civilní tresty”, zpětné vyplacení mezd ve jménu odmítnutých amerických pracovníků a další opatření, která by měla zajistit, že Facebook s údajnými přestupky skončí.
Zpráva o soudní stížnosti přichází za spekulací o tom, že skupina amerických států v čele s New Yorkem se chystá kalifornskou společnost obvinit z porušení antimonopolních zákonů. Žaloba by v této souvislosti mohla být podána už příští týden.