Článek
Blockchain je druh decentralizované databáze, uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu. Díky tomu zvyšuje důvěryhodnost dat v online prostředí.
Globálně úspěšná technologie mění svět financí, obchodu a dopravy a může výrazně přispět k modernizaci ekonomiky i státní správy. Proto je ale třeba odstranit překážky, především upravit zákony a přijmout mezinárodní standardy, uvedl úřad.
Zatímco hodnota bitcoinu a kryptoměn padá, technologie blockchainu, na které virtuální měny stojí, naopak získává na síle. A to nejen ve světě, ale i v Česku. Největší banky, logistické skupiny i technologické start-upy na ní staví nové, decentralizované obchodní modely a služby například pro zjednodušení a zrychlení mezinárodních obchodních transakcí, vypořádání plateb nebo úpis dluhopisů.
Zapojí se i Brusel
"Tématem technologie blockchain se v současnosti aktivně zabývá Evropská komise nebo například OECD. Kromě nezbytné konzultace a koordinace zapojených stran při vytváření pozice ČR je cílem našich aktivit do budoucna také vysvětlení přínosu blockchainu směrem ke státní správě a soukromému sektoru," uvedl ředitel odboru koordinace hospodářských politik EU na úřadu vlády Zbyněk Smetana.
První využití blockchainu ve veřejné správě přijdou zřejmě z Bruselu, Evropská komise spolu s členskými státy chystá přeshraniční projekty, například ohledně daní.
Bitcoiny a další virtuální měny
Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.
Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.
Bitcoiny a další kryptoměny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. [celá zpráva]
V Česku působí silná programátorská komunita se špičkovými dovednostmi v oblasti kryptografie. Právě díky ní má podle úřadu ČR všechny předpoklady stát se jedním ze světových center decentralizovaných technologií.