Článek
Tyto počítače však nebyly pro provoz letiště životně důležité, uvedl mluvčí Mike McCarron.
Podle FBI nebylo napadení zmíněných počítačových systémů součástí celosvětově šířeného útoku. Postiženy však byly vybrané počítačové sítě ve Spojených státech, v Německu a Asii.
Červ útočil primárně na systémy Windows 2000, rovněž napadl i starší neaktualizované verze Windows XP. Mezi projevy působení viru patřilo opakované vypínání počítače či jeho neustálé restartování.
"Právě teď jsme mobilizovali naše dva bojové oddíly," řekla doslova Debbie Fry Wilson, ředitelka bezpečnostního centra Microsoftu. "Důležité však je, aby naši zákazníci instalovali bezpečnostní záplaty, které vydáváme, co nejdříve to je možné," dodala.
Podle bezpečnostních expertů z firmy Trend Micro mohl být virem, který úspěšně napadl několik počítačových sítí, derivát nedávno objeveného červa Zotob [celá zpráva].
Červ jde po nezaplátovaných systémech
Odborníci pojmenovali nový virus jako worm-rbot.cbq. Lysa Myersová ze společnosti McAfee uvedla, že zhoubný kód využívá bezpečnostních mezer ve službě plug-and-play [celá zpráva], která je součástí systémů Windows. "Virus vyhledává nezaplátované počítače a díky nim se úspěšně šíří," dodala.
Problémy, které v úterý způsobil červ portálu CNN v pět hodin ráno místního času, byly vyřešeny o devadesát minut později. Rovněž i New York Times se s nákazou vypořádal úspěšně a "výroba novin proto nebyla narušena," uvedla mluvčí společnosti.
"Uživatelé se nových bezpečnostních mezer, o kterých informoval Microsoft, příliš neobávají a poslední záplaty, které je opravují, neinstalují. Proto předpokládáme, že virem Zotob napadených počítačů bude mnohem více," varovali o den dříve, tedy v pondělí, zástupci společnosti Trend Micro.
Slabá místa v operačních systémech Windows, na která červ worm-rbot.cbq v úterý zaútočil, vyřešil Microsoft již minulý týden prostřednictvím pravidelných měsíčních záplat.