Článek
„Nadprůměrně si Česko stálo také co do pokrytí 5G ve venkovských oblastech, se 78 procenty obsadilo mezi unijními státy šesté místo,“ uvedla Hana Vincourová z Evropy v datech. Postupný rozvoj mobilních sítí potvrzuje i Český telekomunikační úřad (ČTÚ), podle jehož informací je k lednu 2024 souhrnně za všechny operátory pokryto 5G sítěmi 96,1 procenta obyvatel Česka.
Evropskými jedničkami v celkovém pokrytí sítěmi páté generace byly podle ČTÚ v roce 2022 Kypr, Malta a Nizozemsko, které všechny vykázaly stoprocentní pokrytí. Naopak na konci byly Švédsko, Rumunsko, Belgie, Lotyšsko a Estonsko, které nedosáhly ani na poloviční podíl.
Průměrná rychlost pevného internetu v Česku stoupla na 88,4 Mbit/s
Propast na venkově
Optické sítě jsou pro modernizaci internetového prostředí důležité, uvádí analýza. Dosahují rychlosti až jeden gigabit za sekundu a vynikají svojí stabilitou. Infrastruktura optických kabelů ale není rozšířená a přístup k těmto sítím má podle zprávy Broadband coverage in Europe 2022 v Česku jen 37 procent lidí. Průměr EU byl o 20 procentních bodů větší.
„Ještě větší je tato propast na úrovni venkovských oblastí, kde mělo v roce 2022 přístup k tomuto typu připojení pouze osm procent domácností, průměr EU pro venkovské oblasti přitom činil 41 procent,“ uvedl Marek Vaculík ze společnosti enovation, která se zabývá dotačním poradenstvím mimo jiné v oblasti IT.
Operátoři při výstavbě optických sítí narážejí na stavební legislativu, která mnohdy trvá dlouho, uvádí Evropa v datech v analýze. „Výstavba optické sítě často naráží i na blokační požadavky ze strany obcí. Ty v souvislosti s budováním optické sítě vyžadují stavbu úplně nových chodníků či jiné práce nad rámec budované infrastruktury,“ řekla šéfka komunikace T-Mobile Patricie Šedivá.
Proto mezi operátory při budování optických sítí funguje spolupráce. Společný postup na principu sdílené sítě by měl být šetrnější z ekologického hlediska.
Je třeba urychlit rozvoj pevných sítí, zvláště v oblastech s nedostatečným pokrytím.
Současný stav digitalizace Česka hodnotí materiál Cesta k evropské digitální dekádě: Strategický plán digitalizace Česka do roku 2030. Uvádí, do jaké míry Česko naplňuje cíle evropského politického programu Digitální dekáda 2030. Z něj vyplývá, že je třeba urychlit rozvoj pevných sítí, zvláště v oblastech s nedostatečným pokrytím. Současné tempo budování optických přípojek nemůže bez výrazných změn stavební legislativy naplnit plány Česka.
Přístup k internetu v jakékoli formě mělo podle Českého statistického úřadu 85,4 procenta domácností.
Revoluce jménem 5G
5G změní úplně všechno – a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem bezdrátových technologií. Standard 5G totiž nebude sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou i chytré přístroje, které se postupně zabydlují v tuzemských domácnostech.
Nová generace mobilního internetu najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě, sportu, ale také v oblasti zdraví.
Stejně tak se k 5G sítím budou připojovat chytré pračky a ledničky, ale například také autonomní automobily – pro jejich rozvoj je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách klíčové.
I když se tak 5G může zdát pouze jako další mobilní standard, ve skutečnosti budou jeho přínosy daleko větší. Pátá generace mobilních sítí zpřístupní podle studií Ericssonu vysokorychlostní internet až pro miliardu lidí a zařízení. A co víc, umožní rozmach moderních technologií.