Článek
„Existuje mnoho důkazů, většina je tajná,“ odpověděl Sondland Reuters na dotaz ohledně bezpečnostních rizik, která údajně představuje vybavení od Huawei. Úřady v USA, ale také v Británii a v Česku v poslední době varují, že firma by mohla být napojena na čínské tajné služby, což výrobce odmítá. EU se podle Reuters zabývá návrhy, jejichž realizace by v podstatě zakázala použití techniky Huawei na provoz nové generace mobilní sítě označované jako 5G.
„Spojené státy velmi podporují odrazování od koupě jakýchkoli čínských digitálních produktů, které se pojí s potenciálními dopady na národní bezpečnost a navedení lidí pryč od Huawei směrem k západním produktům je naším kýženým vyústěním,“ řekl Sondland. O postoji Washingtonu prý zpravil představitele EU.
Máme čistý rejstřík, tvrdí Huawei
Společnost Huawei, která je druhým největším dodavatelem vybavení pro telekomunikační sítě na světě, v reakci na výroky amerického diplomata uvedla, že má v otázce kyberbezpečnosti „čistý rejstřík“.
S podobným ujištěním přišli zástupci čínské firmy při schůzce s českým prezidentem Milošem Zemanem, na níž byl také čínský velvyslanec v ČR Čang Ťien-min. „Diskuse byla věnována i otázkám kybernetické bezpečnosti. Zástupci společnosti Huawei deklarovali, že dodržují příslušné standardy,“ uvedl následně prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. [celá zpráva]
Jako bezpečnostní riziko označil v prosinci hardware a software Huawei český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Na základě varování úřadu vyřadilo generální finanční ředitelství Huawei z veřejné zakázky za půl miliardy korun na vybudování portálu Moje daně.