Hlavní obsah

Vedeme závody ve zbrojení kvůli ochraně voleb, prohlásil šéf Facebooku

Menlo Park

Snaha zabránit zahraničním zásahům do průběhu voleb představuje „závody ve zbrojení” proti jistým zemím. V rozhovoru se zpravodajskou společností BBC to řekl šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Přiznal, že při posledních prezidentských volbách v USA, které provázely ruské dezinformační operace, jeho sociální síť nebyla na vývoj připravena. „Integritu” nadcházejících voleb prý bude schopna ochránit.

Foto: Nam Y. Huh, ČTK/AP

Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg

Článek

"Země se budou nadále snažit vměšovat se a s těmito problémy se budeme setkávat," řekl Zuckerberg BBC, která v této souvislosti zmiňuje Rusko, Írán a Čínu. "Ale od roku 2016 jsme se hodně naučili a já pevně věřím, že budeme schopni ochránit integritu nadcházejících voleb," pokračoval zakladatel Facebooku.

V době minulých voleb podle něj byla stejnojmenná sociální síť "pozadu", pokud jde o boj proti vládami podporovaným snahám zasahovat do demokratických procesů v jiných zemích. Rok 2016 a konkrétně tehdejší předvolební kampaň v USA jsou v této souvislosti považovány za zlomovou událost, která naplno ukázala úskalí spojená s rolí sociálních sítí ve veřejné debatě. Pracovníci Facebooku i Twitteru od té doby pravidelně odstraňují sítě podvodných účtů a stránek, často s vazbami právě na Rusko a Írán.

Facebook odsouhlasil cenzorům obsahu miliardové odškodné za hrůzy, které museli sledovat

Internet a PC

Ačkoli Zuckerberg nyní ujišťuje o připravenosti jeho platformy, loni v létě upozorňoval, že možnosti jeho firmy jsou ve zmíněných "závodech ve zbrojení" omezené. "Jakožto soukromá společnost nemáme prostředky na to, abychom donutili ruskou vládu přestat," řekl na konferenci v Coloradu. Navíc mnozí analytici do budoucna za větší hrozbu než zahraniční vlivové operace považují dezinformační kampaně domácích hráčů včetně samotných kandidátů a jejich štábů.

Sociální sítě včetně Facebooku se aktuálně potýkají také s vlnou dezinformací spojených s nemocí covid-19. Facebook na začátku března oznámil, že se snaží zastavit šíření "hoaxů a nebezpečných dezinformací" spojených s probíhající pandemií.

Dezinformace a hoaxy o koronaviru šíří sami uživatelé

Koronavirus

"Například, když někdo říká, že něco je potvrzeným lékem na virus, ačkoli tomu tak ve skutečnosti není, odstraníme to," řekl Zuckerberg BBC. Správci Facebooku ovšem nepotlačují jen sdělení, která mohou vést k "bezprostřední tělesné újmě". V méně závažných případech opatřují příspěvky speciálním upozorněním.

"Spolupracujeme s nezávislými ověřovateli faktů. Ti od začátku šíření covidu vydali 7500 hlášení o dezinformacích, které vedly k umístění 50 milionů varovných štítků k příspěvkům," popsal proces šéf Facebooku. "Víme, že (varování) jsou efektivní, protože v 95 procentech případů uživatelé obsah s varovným označením neotevřou," řekl Zuckerberg.

Související články

Výběr článků

Načítám