Článek
O'Connor čelí podle amerických úřadů řadě obvinění, je stíhán například také za napadení některých účtu na sociálních sítích TikTok a Snapchat a za kybernetické obtěžování mladistvého.
Útok na Twitter z července minulého roku řada expertů označila za nejhorší bezpečnostní incident, jemuž sociální síť čelila za svou tehdy 14letou existenci.
Zločincům se podařilo získat kontrolu například nad velmi sledovanými profily tehdejšího demokratického kandidáta na prezidenta USA Joea Bidena, šéfa společnosti Tesla Elona Muska, exprezidenta Spojených států Baracka Obamy či rapera Kanyeho Westa i jeho tehdejší manželky Kim Kardashianové.
2.) — 130 Twitter accounts, including those belonging to politicians, celebrities and companies.
— Agent Applebutt™️ (@Cream_n_Coffee) July 21, 2021
Joseph O’Connor pic.twitter.com/LFlpp0MTMz
Joseph O'Connor
Pomocí napadených účtů se pak hackeři snažili vylákat z ostatních uživatelů kryptoměnu bitcoin. K zaslání digitálního oběživa s příslibem rychlého znásobení vkladů tehdy zdánlivě vyzývaly i účty společností Apple nebo Uber. Podle expertů se podvodné zprávy zobrazily stamilionům lidí a útočníci si přišli na asi 100 tisíc dolarů (2,2 milionu korun).
Twitter musel kvůli útoku napadené účty na několik hodin odstavit, dokud nedokázal profily dostat zpět pod kontrolu jejich majitelů.
V USA zatkli tři podezřelé z hackerského útoku na twitterové účty
Hackerům se podařilo získat přihlašovací údaje několika zaměstnanců firmy Twitter prostřednictvím podvodných telefonátů. Přes ně se následně dostali k účtům vybraných uživatelů.
Úřady již dopadly tři další autory útoku. Tehdy 17letý Graham Clark, který byl podle vyšetřovatelů mozkem celé operace, se k činům přiznal a v březnu dostal tříletý nepodmíněný trest.