Článek
Počty zablokovaných domén se mění několikrát denně, sdružení CZ.NIC totiž seznam aktualizuje vždy jednou za hodinu. Mluvit tedy o růstu či poklesu není úplně na místě v souvislosti s údaji, které byly veřejně dostupnou službou zaznamenány minulý či předminulý měsíc.
Například všech 116 domén bylo v úterý zablokováno kvůli tomu, že jsou „v karanténě před zrušením z důvodu nesprávných údajů držitele či nesdělení zástupce“. Po uplynutí ochranné lhůty 30 dnů, během kterých držitel se sdružením nekomunikuje, bude taková doména vyřazena ze zóny a následně zrušena. Logicky tedy zmizí i ze seznamu blokovaných domén.
Právě z důvodu nesprávných údajů držitele, respektive nesdělení zástupce, je v současnosti blokována většina internetových domén ze seznamu. Desítky dalších domén jsou zablokovány na základě rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení či jiných orgánů veřejné moci, což je další oprávněný důvod k blokaci.
Počet českých domén se přiblížil 1,5 milionu
Národní bezpečnost žádná doména neohrožuje
Vedle uvedených dvou důvodů mohou být domény zablokovány ještě na základě článku 17 pravidel registrace jmen domén. Jde o domény, které porušují národní nebo mezinárodní počítačovou bezpečnost.
Může jít tedy například o nejrůznější podvodné weby, které zneužívají kyberzločinci k phishingovým útokům. V současnosti však podle tohoto článku není zablokována žádná doména.
Po vpádu ruských ozbrojených sil na Ukrajinu na konci loňského února byly podle tohoto článku zablokovány tuzemské dezinformační weby, které šířily ruskou propagandu – šlo například o Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz.
Prohlédnout si všechny zablokované domény můžete přímo na webových stránkách CZ.NIC.