Článek
"K zatím poslednímu masívnímu útoku hackerů došlo 7. října, kdy byl portál deset minut mimo provoz. Útok jsme ale přestáli úspěšně," ujistil Mlynář. K atakům podle něj docházelo již v září, kdy byl portál teprve ve zkušebním provozu, a přístupný pouze státním úředníkům, představitelům krajů a starostům obcí.
"Zjistili jsme, že zářijové útoky byly vedeny z pracovišť veřejné správy. Pokud se nějaký její zaměstnanec baví tím, že se v pracovní době pokouší portál hacknout, nebudeme to v žádném případě tolerovat. Vždyť přístupové heslo dostali ve zkušebním provozu proto, aby aktualizovali údaje," prohlásil Mlynář.
Ministerstvo chystá trestní oznámení
Ministerstvo informatiky chystá na uživatele počítačů, z nichž k útokům došlo, trestní oznámení. O které úřady konkrétně šlo, ovšem Mlynář nesdělil.
Portál veřejné správy má internetovou adresu www.portal.gov.cz. V průběhu zkušebního provozu bylo na jeho stránkách opraveno dva a půl tisíce údajů. Na základě připomínek uživatelů ho Mlynářovo ministerstvo průběžně aktualizuje i nyní.
Na portálu lze nalézt informace o ministerstvech a všech městech a obcích České republiky, i o službách, které úřady poskytují. Stránky například nabízejí kompletní adresář obecních a krajských úřadů, včetně úředních hodin. K dispozici je přehled zákonů a vůbec poprvé i kompletní český překlad směrnic Evropské unie.
Smlouva s Telecomem
Česká republika je jednou z posledních evropských zemí, která takový portál spustila. Ministerstvo informatiky na jeho provozování uzavřelo smlouvu s Českým Telecomem, kterému bude ročně platit čtyřicet miliónů korun. Na projektu se účastní i společnosti Microsoft a IBM.
Mlynář si dal za cíl do roku 2006 dosáhnout, aby prostřednictvím portálu veřejné správy bylo nejméně čtvrtinu agend možné vyřizovat s úřady přes internet, a občané tak na ně nemuseli s těmito záležitostmi chodit.