Článek
Loni v říjnu soudce Orenstein vystoupil s tím, že novelizovaný zákon z roku 1789, který úřad v souvislosti s vyšetřováním organizovaného zločinu používá, nelze na společnost Apple vztáhnout. Podle právníků od té doby počítačový gigant odmítl žádost o spolupráci v tomto smyslu už nejméně v šesti případech v Kalifornii, Illinois, Massachusetts a v New Yorku.
Orenstein pak podle svého přesvědčení postupuje i v dalších případech, z nichž jeden se týká i rutinního vyšetřování dealera metamfetaminu.
Přístup Applu je jeho příznivci v hojné míře podporován, kvůli kauze odblokování iPhonu střelce ze San Bernardina dokonce uspořádali několik demonstrací. Stanovisko počítačového gigantu se totiž podle nich úzce dotýká svobody každého z nich, která by byla prolomením zabezpečení kvůli získání přístupu k datům ze strany úřadů porušena. [celá zpráva]
FBI se snažila do uzamčeného iPhonu dostat celé dva měsíce. Útočník ze San Bernardina měl ale svůj iPhone nastavený tak, aby se po zadání deseti nesprávných přístupových hesel automaticky vymazal, s čímž si bezpečnostní experti z FBI evidentně nedokázali poradit.
Vyšetřovatelé proto chtějí nyní po Applu, aby jim udělal „zadní vrátka“ do systému iOS. Ten využívají nejen chytré telefony iPhone, ale také počítačové tablety iPad.
Problém je ale v tom, že implementací takového nástroje do zmiňované mobilní platformy by byla FBI schopna obejít zabezpečení prakticky jakéhokoliv iPhonu nebo iPadu v budoucnosti. A nehraje roli, zda by šlo o přístroj teroristy nebo běžného občana.