Hlavní obsah

Údajný tvůrce bitcoinu je podezřelý z krádeže kryptoměn

Údajný tvůrce bitcoinu Craig Wright je podezřelý, že ukradl svému bývalému obchodnímu partnerovi kryptoměny a další majetek za pět miliard USD (104 miliard Kč), uvedl server CNBC. Wright v roce 2016 prohlásil, že je tvůrcem bitcoinu, který byl do té doby znám pod přezdívkou Satoši Nakamoto.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Virtuální měny se obchodují elektronicky, zobrazené mince slouží jen jako suvenýry

Článek

Podle žaloby podané tento měsíc u soudu na Floridě Wright úmyslně podvedl odborníka na bezpečnost informačních technologií Davida Kleimana a připravil ho o stovky tisíc bitcoinů a o právo na duševní vlastnictví k mnoha technologiím blockchain, což je decentralizovaná databáze transakcí s bitcoiny.

Kleiman zůstal po nehodě na motocyklu na vozíku a v dubnu 2013 zemřel. Žalobu podal jeho bratr Ira.

Wright a Kleiman byli podle žaloby partnery při těžbě bitcoinů a vlastnili a kontrolovali více než 1,1 miliónu bitcoinů. V roce 2011 založili firmu W Info Defence Research, která se zabývala těžbou bitcoinů a vývojem softwaru a výzkumem. Wright údajně podvodně vypracoval nejméně tři smlouvy, s jejichž pomocí mohl uplatnit právo na bitcoiny, které vytěžil Kleiman.

Dokumenty předané soudu také uvádějí, že není jasné, zda Wright, Kleiman nebo oba jsou zodpovědni za vznik kryptoměny. Je však nepopiratelné, že oba se zajímali o bitcoin od jeho samotného vzniku a v letech 2009 až 2013 jich získali obrovské množství.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 miliónů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoiny a další kryptoměny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. [celá zpráva]

Výběr článků

Načítám