Článek
Gates se nejprve rozpovídal o dosavadních úspěších Muska v jiných společnostech. Zmínil například jeho působení v čele automobilky Tesla či vesmírné společnosti SpaceX, které označil za „působivé“. Jeho výsledky jsou prý „ohromující“.
Je to podle bývalého šéfa Microsoftu právě Muskova zásluha, že dal v obou společnostech dohromady skvělý tým inženýrů.
Placená verze Twitteru je ve hře. Koho se týká?
Zároveň však varoval, že s ohledem na dosavadní prohlášení není jasné, jak Musk změní Twitter. Zdůraznil, že stejně pozitivní efekt jako ve společnostech SpaceX a Tesla neočekává. „Pochybuji, že se to tentokrát stane,“ prohlásil Gates.
„Měli bychom mít ale otevřenou mysl a Elona nikdy nepodceňovat,“ doplnil záhy s tím, že Muskova vize je nejasná. Jak se staví k dezinformacím o tom, že ‚vakcíny zabíjejí lidi‘ či že je ‚Bill Gates sleduje‘. Jaké jsou jeho postoje k boji proti rychle se šířícím konspiračním teoriím a extrémním lžím?“ položil řečnickou otázku Gates.
Snažil se tak dát najevo, že pozice Muska nebude vůbec jednoduchá a že hranice mezi svobodou slova a šířením lží je velmi tenká. Twitter je přitom dlouhodobě kritizován – podobně jako další velké sociální sítě – za to, že nebojuje proti dezinformacím dostatečně rázně.
Svoboda slova
Musk přitom naopak kritizuje dlouhodobě Twitter za omezování příspěvků a za to, že síť neřeší problematiku svobody slova dobře. „Svoboda slova je nezbytná pro fungující demokracii,“ uvedl Musk na Twitteru v březnu.
„Věříte, že Twitter tento princip důsledně dodržuje?“ zeptal se tehdy svých přívrženců. Většina jeho sledujících přitom uvedla, že nevěří.
Musk tvrdí, že cenzura Twitteru překračuje politiku a neumožňuje veřejnou diskuzi myšlenek. A zatímco první dodatek americké ústavy umožňuje soukromým zaměstnavatelům omezit některé projevy v jejich podnikání, Musk chce, aby Twitter přestal hlasy lidí dusit.
Twitter čekají velké změny. Jaké jsou plány Muska?
Návrat Trumpa?
Zahraniční média již nyní spekulují o tom, že díky Muskovi by se na Twitter mohl vrátit bývalý americký prezident Donald Trump, který měl na sociální síti přes 88 milionů sledujících. Twitter proti jeho tweetům dlouho nijak nezasahoval, předloni v květnu však začal k některým jeho výrokům o údajných rizicích korespondenčního hlasování přidávat vysvětlující poznámky a odkazy na nezávislé informace.
Změna nastala předloni v listopadu, kdy Twitter začal řadu Trumpových tvrzení o domnělých volebních podvodech skrývat a přidávat k nim poznámku, že se jedná o zavádějící informace. Po nepokojích způsobených Trumpovými příznivci loni v lednu, při kterých přišlo několik lidí o život, se Twitter nakonec rozhodl účet exprezidenta zcela zablokovat.
Musk podepsal dohodu o koupi Twitteru za 44 miliard dolarů (přes bilion korun) minulý měsíc, nyní ji ale musí ještě schválit akcionáři sociální sítě.