Článek
Další komunikaci s vyděračem zveřejnil sám Lukačovič v neděli na Twitteru. „Pošli alespoň 0,5 bitcoinu (v přepočtu zhruba 315 000 Kč) a začneme vyjednávat,“ napsal vyděrač v jednom z e-mailů.
V něm přímo zmiňuje, že jeho aktivity proti společnosti Seznam.cz ustanou, pokud Lukačovič zaplatí alespoň 9,43 bitcoinu, což je podle aktuálního kurzu více než šest milionů korun. V dřívějších zprávách si přitom vyděrač řekl o 12,7 bitcoinu (přes osm milionů korun).
„S teroristy a vyděrači se nevyjednává,“ má jasno v dalším postupu Lukačovič, který očekává, že vyděrače dřív či později někdo „práskne“.
Hrozil bombou, teď chce peníze. Majitel Seznamu nabízí miliony za dopadení vyděrače
Z teroristy a vyderaci se nevyjednava. Ty se rovnou strilej.
— Ivo Lukacovic (@ilblog) July 30, 2023
Nikdo nezije v bubline. Kazdy nekoho ma. Rodinu, pratele, rodice.
A tohodle zmrda jednou nekdo PRASKNE. Nekdo, kdo o nem vi, aniz by on to sam tusil. pic.twitter.com/mTAQQrsHk4
Milionová odměna za dopadení a odsouzení
I proto majitel Seznamu vypsal tučnou odměnu. „Nabízím několik milionů korun jako odměnu za vypátrání a pravomocné odsouzení majitele této bitcoinové peněženky. Dostaneš tolik milionů korun, kolik on dostane let natvrdo,“ prohlásil majitel Seznamu.
Připojil i adresu bitcoinové peněženky, na kterou chce vyděrač zaslat výkupné. Je to bc1q5emlck4402nlctp3ss7cewkc4nsrewwujh0jd7.
„Pokud půjde sedět na pět let, ty dostaneš pět milionů korun,“ upřesnil Lukačovič s tím, že kvůli vyděračskému e-mailu se obrátí na policii.
Přihlásil se k bombovému útoku
Neznámý vyděrač se přihlásil k anonymnímu oznámení o umístění bomby ve společnosti Seznam.cz z roku 2021. Tehdy policisté evakuovali deset budov, protože údajný útočník do jedné z nich prý umístil bombu.
I když se žádná nakonec nenašla, práci to tehdy zkomplikovalo více než 3000 lidem. Kriminalisté se tehdy snažili anonymního oznamovatele dopadnout, ale marně.
A podobně chce vyděrač škodit dál. „Kromě toho, že si uděláte (ve firmě, pozn. red.) požární cvičení, v případě nesplnění podmínek začneme mluvit o rodině. Není tak anonymní, jak si myslíš,“ stojí ve výhružném e-mailu.
Nabizim nekolik milionu Kc jako odmenu za vypatrani a pravomocne odsouzeni majitele #Bitcoin penezenky "bc1q5emlck4402nlctp3ss7cewkc4nsrewwujh0jd7"
— Ivo Lukacovic (@ilblog) July 29, 2023
Dostanes tolik milionu Kc, kolik on dostane let natvrdo.
Pokud pujde sedet na 5 let, ty dostanes treba 5 milionu Korun.
Tez zmrd… pic.twitter.com/OiphNWi1Ix
Vyděračské e-maily nejsou výjimečné
Vyděračské e-maily nejsou bohužel v zahraničí ani tuzemsku ničím novým. Kyberzločinci se často schovávají za anonymitu kryptoměn, čímž výrazně minimalizují šanci na dopadení i v případě, že jejich vyhlédnuté cíle skutečně zaplatí. Policii se podaří vyřešit jen zlomek takových kybernetických útoků.
Vyděrači navíc umí bravurně nejrůznější internetové nástroje využívat ve svůj prospěch, Řeč je například o ProtonMailu, který je často označován za nejbezpečnější e-mail na světě, protože zprávy jsou šifrované. Vystopování majitele schránek je velmi složité, v některých případech – například s použitím VPN – prakticky nemožné.