Hlavní obsah

Turecko přijalo zákon zpřísňující dohled nad sociálními sítěmi

Ankara

Turecký parlament ve středu schválil návrh zákona, který má více regulovat působení sociálních sítí v zemi. Informovala o tom agentura AFP, podle níž norma připravená vládní stranou vyvolává obavy z omezení svobody slova v zemi.

Foto: Archiv, Právo

Ilustrační foto

Článek

Zákon mimo jiné nařizuje, aby velké zahraniční sociální platformy jako Twitter či Facebook zřídily v Turecku místní zastoupení. Pokud tak neučiní, má být možno postupně soudními verdikty zredukovat jejich internetové působení v zemi až o 90 procent. Podle odpůrců povede nový zákon k masivnímu odstraňování příspěvků kritických vůči vládě.

Sociální sítě používá podle serveru Ahval přes 50 milionů Turků a tyto platformy jsou ve více než osmdesátimilionové zemi jednou z mála možností, jak se dostat k nezávislým informacím. Na 90 procent tureckých médií je totiž pod vládní kontrolou, uvádí server Ahval.

Turecko utahuje šrouby, zablokovalo přístup k Wikipedii

Internet a PC

Jak mohou státy zablokovat části internetu?

Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoli zablokovat.

„Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.

Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Ti musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní.

Stejným způsobem je možné zablokovat i VPN služby, které vytváří virtuální tunely napříč internetem.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám