Článek
„Data v reálném čase ze sítě ukazují, že Twitter čelí v Turecku restrikcím; filtrování (obsahů) je nasazeno na největších poskytovatelích připojení k internetu,“ uvedla organizace. Dodala, že obdobné restrikce u jiných sociálních sítí nezaznamenala.
V souvislosti s ničivým zemětřesením, které v pondělí zasáhlo jihovýchod Turecka a sever Sýrie, turecké úřady varovaly před šířením dezinformací.
V minulosti Turecko opakovaně omezilo přístup k sociálním sítím při přírodních katastrofách či teroristických útocích. Úřady to odůvodňovaly snahou zamezit šíření údajných dezinformací a nevhodných záběrů či národní bezpečností, uvedla organizace Netblocks.
Turci si došlápli na provozovatele sociálních sítí. Padaly pokuty
Jak mohou státy zablokovat části internetu?
Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoli zablokovat.
„Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.
Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Ti musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní.
Stejným způsobem je možné zablokovat i VPN služby, které vytváří virtuální tunely napříč internetem.