Článek
Trump v žádosti tvrdí, že Twitter zablokoval jeho účet kvůli nátlaku členů Kongresu. Firma má díky své sociální síti „neúměrnou míru kontroly nad politickou debatou v této zemi, která je historicky bezprecedentní a hluboce nebezpečná pro otevřenou politickou debatu,” uvedli Trumpovi právníci v soudním podání.
Twitter a další velké společnosti provozující sociální sítě zablokovaly Trumpovy účty krátce po lednových nepokojích. Exprezident na platformách opakovaně bez předložení důkazů tvrdil, že v loňských volbách prohrál v důsledku podvodů. Těsně před útokem na Kongres pak svoje příznivce vyzval, aby proti údajným podvodným výsledkům „bojovali hlava nehlava”. Tvrzení o manipulacích s volebními lístky odmítly soudy, volební činitelé v jednotlivých státech i členové exprezidentovy vlastní administrativy.
Trump zrušil vlastní blog. Po pouhém měsíci
Trumpův účet na Twitteru měl před smazáním přes 88 milionů sledujících, čímž se řadil do desítky nejpopulárnějších na této sociální síti. Trump Twitter hojně využíval, proslulé byly například jeho série tweetů, které psal brzy ráno při sledování zpravodajských relací na kabelové televizi Fox News. Podle řady pozorovatelů exprezident zrušení svého účtu na Twitteru velmi špatně nesl.
Twitter proti Trumpovým tweetům dlouho nijak nezasahoval, loni v květnu však začal k některým jeho výrokům o údajných rizicích korespondenčního hlasování přidávat vysvětlující poznámky a odkazy na nezávislé informace. Po listopadových volbách pak začal řadu jeho tvrzení o domnělých volebních podvodech skrývat a přidávat k nim poznámku, že se jedná o zavádějící informace. Ke zrušení účtu přistoupil po lednových nepokojích, které vedly k úmrtí několika lidí.
Trump v soudní stížnosti tvrdí, že Twitter zablokoval jeho účet, ačkoliv například dovolil afghánskému hnutí Tálibán, aby pravidelně psal příspěvky o svých vojenských vítězstvích v Afghánistánu během stahování amerických vojsk ze země.
Exprezident se ve funkci pravidelně dostával do sporů s provozovateli sociálních sítí a hrozil jim změnou zákona, který technologické společnosti chrání před odpovědností za příspěvky, které na ně posílají uživatelé. V červenci pak podal žalobu na Twitter, Facebook a Google a jejich šéfy za to, že podle něj nezákonně na svých platformách umlčují konzervativní hlasy.